Naga Markets

Poniedziałkowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 12 września 2022 rokuW poniedziałek o poranku polski złoty zyskuje względem głównych konkurentów na rynku Forex. Dzisiejsza sesja rozpoczyna się następującymi zmianami na parach walutowych: GBP/PLN (-0,21%), CHF/PLN (-0,61%), USD/PLN (-0,50%) oraz EUR/PLN (-0,02%). Sprawdź jak kształtują się kursy walut w poniedziałek 12 września 2022 roku.

  • Kurs USD/PLN kontynuuje korektę. Dolar dotarł do poziomu 4,65 zł
  • EUR/PLN próbuje odbijać. Rano wspólna waluta znajduje się poniżej wsparcia 4,70 zł.
  • Kurs funta kolejny dzień w dół. Szterling oscyluje na poziomi 5,40 zł
  • CHF/PLN oddaje piątkowe wzrosty. Frank kontynuuje konsolidację przy 4,84 zł
Para walutowa Kurs Nazwa Data aktualizacji
EUR/PLN 4,6900 euro 12 września 2022 roku, godz.: 07:45
USD/PLN 4,6491 dolar 12 września 2022 roku, godz.: 07:45
GBP/PLN 5,4034 funt 12 września 2022 roku, godz.: 07:45
CHF/PLN 4,8423 frank 12 września 2022 roku, godz.: 07:45

Kurs EUR/PLN zeszło poniżej wsparcia 4,70 zł. Euro próbuje odbijać

W ubiegłym tygodniu Europejski Bank Centralny sprostał rynkowym oczekiwaniom, podnosząc stopy proc. o 75 punktów bazowych. Nie przełożyło się to jednak na wzrost pary EUR/PLN, która korektę, a jej zakres od 24 sierpnia wynosi już 7 groszy.Narracja EBC wywołała jednak wyraźne umocnienie pary walutowej EUR/USD, na czym zdecydowanie korzysta polski złoty.

Dziś notowania EUR/PLN powstrzymują dalsze spadki nieco poniżej psychologicznego wsparcia 4,70 zł, a wczesne godzinny poranne przyniosły nieudany atak na poziom 4,73 zł, który świadczy o aktywizacji strony popytowej. Dziś czekamy na przemówienia przedstawicieli EBC, Luisa de Guindosa oraz Isabel Schnabel, które mogą stanowić uzupełnienie do ubiegłotygodniowego wystąpienia prezes EBC.

Sytuacja jest mocno rozwojowa, lecz jeśli w najbliższym czasie kupującym nie uda się odzyskać wspomnianego wsparcia 4,70 zł, to postępująca korekta na euro może doprowadzić notowania do rejonu 4,67-4,65 zł.

Alternatywnie widzimy próby przebicia się popytu, który w pierwszych godzinach sesji zdołał podejść w okolice 4,73 zł, a zatem wszystko rozgrywać się będzie dziś wokół bariery 4,70 zł.

Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 12.09.2022
Notowania euro. Para walutowa EUR/PLN na dzień 12.09.2022

Kurs CHF/PLN wraca do poziomu 4,84 zł. Frank kontynuuje konsolidację

W piątek para walutowa CHF/PLN odbiła od poziomu 4,83 zł i przetestowały górne ograniczenie pasma konsolidacji między 4.79 zł a 4,90 zł. O poranku frank traci jednak na wartości, oddając całość piątkowego umocnienia, co może mieć miejsce w związku z poprawą rynkowego sentymentu, na którą wpływa nie tylko postępująca korekta na dolarze, ale i pozytywne wieści z Ukrainy.

Tym samym CHF/PLN kontynuuje konsolidację. Rozstrzygnięcie w którym kierunku podąży waluta może pojawić się podczas najbliższego posiedzenia SNB, które odbędzie się dzień po FED (22 września). Rynek może zacząć zatem wyceniać, jakim ruchem odpowiedzą Szwajcarzy na zapowiadane przez Rezerwę Federalną 75 punktów bazowych.

XTB

Najbliższym oporem jest zatem poziom 4,88 zł, który zablokował poranne ruchy byków, a wsparciem wydaje się 50 dniowa wykładnicza średnia krocząca, która w ubiegłym tygodniu kilkukrotnie wyhamowała zapędy niedźwiedzi. Poprawiający się sentyment sugeruje jednak dalszą przecenę franka, który od wciąż oscyluje przy wysokich rejestrach.

Notowania franka. Para walutowa CHF/PLN na dzień 12.09.2022
Notowania franka. Para walutowa CHF/PLN na dzień 12.09.2022

Kurs USD/PLN kontynuuje korektę. Dolar testuje strefę 4,65 zł

Dziś kurs USD/PLN wyraźnie traci na wartości, a kupujący starają się powstrzymać dalszą wyprzedaż w oparciu o 50 dniową wykładniczą średnią kroczącą. Korekta na dolarze jednak trwa, co widać przede wszystkim po lepszym zachowaniu głównej pary walutowej EUR/USD, która dziś próbuje przełamać się powyżej 1,01.

O poranku, wraz z poprawą nastrojów i pomimo jastrzębich komentarzy Powella, dolar wyraźnie traci na wartości, a główna para walutowa wybija powyżej parytetu. Za EUR/USD podąża także złotówka, która w relacji do dolara wyraźnie się umacnia, a sam kurs USD/PLN oscylujący na poziomie 4,65 zł. Przełamanie tej strefy wsparcia może zatem oznaczać dla dolara dalsze spadki, a także test psychologicznego poziomu 4,60 zł.

Jest to o tyle możliwe, że następująca po spektakularnym sierpniowym umocnieniu korekta może być równie dotkliwa, a ostatnie komunikaty FED zdają się nieskuteczne wobec inwestorów, grających na poprawę rynkowego sentymentu.

Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 12.09..2022
Notowania dolara. Para walutowa USD/PLN na dzień 12.09..2022

Kurs GBP/PLN zatrzymał się przy 5,40 zł. Funt brnie w kłopoty i czeka na ważne dane.

Początek nowego tygodnia dla funta, to garść nowych danych na temat stanu brytyjskiej gospodarki. Już o 8:00 poznamy szereg odczytów, w tym wskaźnik PKB, wskaźnik produkcji przemysłowej, czy usług, a także aktualny bilans handlowy.

Dane te mogą znacząco wpłynąć na notowania szterlinga, który obecnie kontynuuje spadki i oscyluje przy wsparciu 5,40 zł. W przypadku dobrych danych, będzie to sygnał dla Banku Anglii, że może pozwolić sobie na wyższe podwyżki stóp proc., a kurs szterlinga może starać się wrócić powyżej 5,42 zł.

Alternatywnie w przypadku gorszych, lub mieszanych danych brytyjska waluta powinna kontynuować ruch na południe. Inwestorzy obawiają się także, że zapowiadane przez nową premier Liz Truss luzowanie polityki fiskalnej pociągną za sobą ogromne koszty dla budżetu, którego finansowanie będzie najprawdopodobniej wymagało emisji długu, zwiększając obawy o pogłębiający się szybko deficyt. Niewykluczone zatem, że w tym tygodniu GBP/PLN może zmierzać w stronę wsparcia 5,36 zł.

Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 12.09.2022
Notowania funta. Para walutowa GBP/PLN na dzień 12.09.2022
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: 1 lira turecka | george soros | cd projekt notowania | kurs jena złoty | gpw famur | średni kurs lewa nbp | aktualny kurs dolar jen |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here