Poniedziałkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) właśnie dobiegła końca. Utrzymujący się optymizm za granicą pomaga polskiemu parkietowi systematycznie piąć się w górę. Indeks WIG20, w skład którego wchodzi 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskim parkiecie wzrósł dziś bowiem o 0,30% tym samym przedłużając impuls wzrostowy z zeszłego tygodnia.
- WIG20 zaczyna tydzień od nieznacznego wzrostu
- KGHM, JSW i PKN największymi wygranymi w poniedziałek
- Ponad 190 spółek na GPW kończy sesje na plusie
Optymizm utrzymuje się na GPW. Polski parkiet ponownie na zielono
Poniedziałkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się lekko pozytywnym akcentem. 9 spółek z WIG20 zakończyło dzień na plusie, co pozwoliło całemu indeksowi na wzrost o 0,30%. Wolumen na całym GPW wyniósł ponad 39 mln, przy całkowitym obrocie przekraczającym 690 mln zł. 192 spółek zakończyło dzień powyżej otwarcia (49,7%), a 142 odnotowało spadek (36,8%). Z kolei 52 z nich zamknęło się na poziomie otwarcia.
Te artykuły również Cię zainteresują
Najchętniej handlowanymi spółkami były CD Proejkt, Biomedlub oraz KGHM. Najmocniej rosła dziś spółka KGHM (WIG20)(+2,99%) oraz Airway (+98,13%), a silniej spadała firma Lotos (WIG20)(-3,31%) oraz Krvitamin (-6,82%).
WIG20 ponownie blisko lokalnych maksimów
Spoglądając na notowania indeksu WIG20 można zaobserwować, iż dzisiejsza sesja była kontynuacją silnego impulsu wzrostowego, który miał miejsce w pod koniec zeszłego tygodnia. Tym samym główny polski indeks zbliżył się do lipcowego maksimum 1884 zamykając poniedziałkową sesję na poziomie 1862. Przebicie tego poziomu otworzy drogę do lokalnego oporu 1913 z celem na psychologiczny poziom 2000.

JSW wzrasta w poniedziałek ponad 2,5%
Jednym z głównych zwycięzców dzisiejszej sesji jest spółka JSW, która po systematycznym spadku od początku sierpnia odnotowała solidną sesję wzrostową wynoszącą 2,72%. Tym samym kurs oddalił się od lokalnego wsparcia 16 i dał nadzieje kupującym na ponowny atak oporu 17,9. Dopiero trwałe przebicie tego poziomu przywróci trend wzrostowy z celem na okrągły poziom 20. Z drugiej strony główne wsparcie stanowi lipcowe minimum w połączeniu ze starą strefą konsolidacji w okolicach 15,2.

Tymczasem Jastrzębska Spółka Węglowa weźmie udział w pracach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Przedstawiciele firmy będą pracować w tzw. komitetach technicznych ds. naturalnych paliw stałych, ds. koksu i przetworzonych paliw stałych oraz ds. produktów węglopochodnych i wyrobów z węgli uszlachetnionych.
Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) to krajowa jednostka normalizacyjna, odpowiadająca – na mocy stosownej ustawy z 2020 roku – za organizację działalności normalizacyjnej. Nie jest organem administracji rządowej. Do zadań Komitetu należy m.in. organizowanie i nadzorowanie działań związanych z opracowywaniem i rozpowszechnianiem Polskich Norm oraz innych dokumentów normalizacyjnych.
Lotos największym przegranym sesji na WIG20
Z kolei głównym przegranym sesji na WIG20 okazała się spółka Lotos, która ostatecznie zamknęła się spadkiem o -3,31%. Tym samym kurs kontynuuje impuls spadkowy po odbiciu od poziomu oporu 50. Zamknięcie dzisiejszej sesji na poziomie 46,68 jest najniższe od 26 marca i zwiększa szanse na test tegorocznego minimum 39. Z drugiej strony dopiero trwałe pokonanie okrągłego oporu 50 wyhamowałoby presję podaży.

Jednocześnie w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos zakończył się projekt budowy systemu ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń CEMS (Continuous Emission Monitoring System). System o wartości 11 mln zł pomaga w analizie pracy rafinerii przy przerobie różnych gatunków rop.
System CEMS to zespół urządzeń dla osób zajmujących się procesami technologicznymi wpływającymi na środowisko. Oprócz analizy pracy rafinerii w różnych warunkach, pozwala wykryć ewentualne zagrożenia, np. nieszczelności procesowe, które zasiarczają gaz opałowy, poinformowano.
Zobacz również inne wiadomości dot. GPW z poniedziałku:
- Mennica Skarbowa z korektą wyników za Q2. Kurs akcji spada o kilkanaście procent
- Comarch ma umowę z Vodafone New Zealand o wartości min. 295,38 mln zł
- ING Bank Śląski wprowadził płatności Google Pay dla firm
- PKO BP umożliwia klientom firmowym korzystanie z platformy Opportunity Network
- No Gravity Games ma umowę z J. Perzanowskim na wydanie gry ‘Destropolis World’
- Spółki COVID-owe liderami poniedziałkowych wzrostów. Biomed-Lublin +15%!
- Bloober Team wybrał Juno Capital Partners LLC do obsługi M&A
- Fundusze oczekują na rekordowy napływ gotówki od inwestorów
- Eobuwie.pl (Grupa CCC) stawia na rozwój Rage Age. Nowa kolekcja już we wrześniu