Naga MarketsMężczyzna z kapturem na głowie i logiem Bitcoina zamiast twarzy wskazuje na symbol dolara amerykańskiegoSystemy wymiany walut przy pomocy cyfrowych rozwiązań, które w ubiegłym roku nazwane zostały “przyszłością systemu finansowego” mają wiele zalet. Niestety, jak w przypadku większości zmian – posiadają też swoją ciemniejszą stronę, która w ostatnich latach była znacznie wykorzystywana. Najlepszym przykładem tego typu zjawiska jest odnotowana w Japonii gigantyczna już skala przypadków, w których kryptowaluty wykorzystywane były do.. prania pieniędzy. I to na skalę ponad 7 tysięcy przypadków – jak podaje Narodowa Agencja Policji w Japonii.


Jak podają dziś azjatyckie media – statystyka oszustw za pomocą kryptowalut w roku 2018 drastycznie wzrosła. Według Narodowej Agencji Policji w Japonii – tylko w 2018 roku zgłoszono ponad 7 tysięcy przypadków podejrzenia prania pieniędzy za pomocą kryptowalut. To wzrost tego typu przestępstw o blisko 950 procent w porównaniu do roku 2017, gdzie zgłoszeń odnotowano blisko 670.

To jest między innymi jeden z głównych powodów, dla których pod koniec 2017 roku nałożono na operatorów giełd kryptograficznych obowiązek zgłaszania transakcji, co do których istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że są związane z przepływem dochodów z przestępstwa. Co prawda samo wychwycenie tego typu zachowań nie jest proste – ponieważ kryptowaluty mają cechę charakterystyczną szybkiego przesyłu oraz – względnej anonimowości – jednak nadal zgłoszeń na policję jest wiele – twierdzą japońskie władze.

Zobacz również: Nowojorska firma z rynku kryptowalut oskarżona o oszukiwanie inwestorów

Wiele z tych przypadków miało charakter ciężkiego przestępstwa, ponieważ jak podają media – niektóre przekazy były używane do płacenia za narkotyki czy dziecięcą pornografię.

NPA tworzy komórki śledcze aby przeciwdziałać nadużyciom

Jak podają media, w celu przeciwdziałaniu przestępstw związanych z kryptowalutami – Narodowa Agencja Policji (NPA) stworzyła specjalną komórkę zajmującą się stricte działem przestępstw kryptowalutowych i rozwój specjalistów w dziedzinie analizy danych oraz testowania technologii sztucznej inteligencji, których zadaniem jest wykrywanie nielegalnego handlu poprzez nauczanie AI wychwytywać schematy i wzorce związane z handlem narkotykami i praniem pieniędzy.

Może Cię zainteresować: Coinhive zakończy swoją działalność w marcu

Boom kryptowalutowy w ostatnich latach, znacznie przyczyniający się do rozwoju systemu finansowego niestety ma swoją ciemniejszą stronę, o które w tym momencie muszą zadbać wszystkie państwa. Za każdą ewolucją, zmianą i rozwojem idą nowe wyzwania, którym trzeba sprostać. W tym wypadku Japonia staje się jednym z przykładów takiej ewolucji cyfrowej, nad którą ciężko zapanować, jednak jak podaje NPA – wszystko zmierza do kierunku odpowiedniego zajmowania się i wczesnego wychwytywania takich przypadków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułDobre dane ze Szwecji wspierają koronę (SEK)
Następny artykułSpojrzenie Ichimoku na WIG20 i S&P 500
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here