Naga MarketsMówi się, że kryptowaluty i technologia blockchain są przyszłością. Coraz śmielej wkraczają one bowiem w różne gałęzie gospodarki i starają się zrewolucjonizować to, co do tej pory nie działało tak jak powinno. Okazuje się jednak, że są one również wykorzystywane w nie do końca uczciwy sposób. Cornerstone Research, firma doradztwa ekonomiczno-finansowego, opublikowała raport stwierdzający, że ponad 6% pozwów zbiorowych dotyczących papierów wartościowych złożonych w 2018 roku dotyczyło wstępnych ofert monet (ICO) i walut kryptograficznych.


Według raportu “Securities Class Action Reporting 2018 Midyear Assessment”, 7 spośród 111 “podstawowych” wniosków złożonych w 2018 roku dotyczyło ICO. Oznacza to, że udział procentowy łącznej liczby papierów wartościowych, które odnoszą się do ICO, wzrósł nieznacznie w porównaniu z rokiem ubiegłym. W 2017 r. złożono bowiem łącznie 87 pozwów zbiorowych dotyczących podstawowych papierów wartościowych, z czego 5 dotyczyło ICO (5,75%).

Te artykuły również Cię zainteresują
Cornerstone twierdzi, że od połowy 2016 r. do dziś, a dokładniej do momentu sporządzania raportu wniesiono 750 pozwów zbiorowych dotyczących papierów wartościowych, określając je jako obejmujące “najbardziej płodny 24-miesięczny okres od czasu uchwalenia ustawy o reformie postępowania sądowego dotyczącego prywatnych papierów wartościowych z 1995 r. (PSLRA)”.

Pozwy dot. kryptowalut złożone w 2018 roku to między innymi pozwy przeciwko firmom Paragon Coin, Latium Network, DRIP, Cloud With Me i Mining Max. Obecnie toczą się postępowania sądowe przeciwko Bitconnect, oskarżonemu o “nieujawnienie istotnych faktów”, które przyspieszyły jego upadek, oraz przeciwko Ripple Labs. Ripple jest oskarżony o pozyskanie “setek milionów dolarów” poprzez nielicencjonowaną sprzedaż XRP inwestorom indywidualnym, przy czym w pozwie argumentuje się, że tokeny XRP “mają wszystkie tradycyjne cechy charakterystyczne dla papieru wartościowego”.

Współautor raportu i były komisarz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Joseph Grundfest, stwierdził w badaniu, że “pozwy o nadużycia finansowe dotyczące papierów wartościowych z powództwa klasowego nadal dotyczą dużego odsetka firm notowanych na giełdzie. […] Jeśli tendencje obserwowane w pierwszej połowie roku utrzymają się na koniec roku, około 8,5% wszystkich spółek notowanych na rynkach NYSE i NASDAQ zostanie pozwanych w takich przypadkach”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułZapiski giełdowego spekulanta: Millenium – imponujący tydzień
Następny artykułKomentarz walutowy – dolar mocniejszy po posiedzeniu EBC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here