Naga MarketsPonad 300 niemieckich banków nałożyło ujemne oprocentowanie kont bankowychBanki w Niemczech coraz częściej przekładają obciążenie ujemnych stóp procentowych ze strony Europejskiego Banku Centralnego na swoich klientów. EBC już czerwcu 2014 roku wkroczył ze stopami procentowymi w ujemne terytoria i stopniowo zwiększał stopę depozytową do obecnego poziomu aż -0,5%, który obowiązuje od września 2019 roku.

  • Wśród niemieckich banków, które wprowadziły ujemne oprocentowanie są m.in. Deutsche Bank, Commerzbank czy ING
  • Zwykle negatywne odsetki dotyczą rachunków z saldem powyżej 100 tys. euro, jednak ta granica stopniowo się zmniejsza
  • Związek Banków Niemieckich protestuje przeciwko dalszemu stosowaniu ujemnych stóp procentowych przez EBC

Ujemne oprocentowanie na rachunkach prywatnych w Niemczech

Jak wykazał raport Biallo, około 300 spośród 1300 badanych banków w Niemczech wdrożyło ujemne oprocentowanie rachunków dla swoich klientów. Aż 200 z nich nałożyło to brzemię na swoich prywatnych klientów.

Biallo zaznaczył, że banki często ukrywają ujemne oprocentowanie nie nazywając go ujemnymi odsetkami, lecz pewną formą opłaty za przechowywanie gotówki. Tylko w tym roku aż 150 banków zdecydowało się na posunięcie w kierunku przeniesienia kosztów związanych z obsługą ujemnych stóp procentowych EBC na swoich prywatnych klientów.

Najczęściej, ujemne oprocentowania rachunku nakładane jest na klientów banku, którzy posiadają na nim ponad 100 tys. euro. Banki nakładają także ujemne odsetki na nowootwierane konta, z uwagi, że zmiana warunków oprocentowania wymagałaby zgody właściciela rachunku, a to mogłoby spotkać się ze sprzeciwem klienta.

Plus500

Wśród niemieckich banków, które zdecydowały się na te kroki są m.in. Comdirect, Commerzbank, DAB BNP Paribas, Deutsche Bank, DKB, ING czy Postbank. Najczęściej nakładana opłata wynosi -0,5% co odpowiada obecnej stopie depozytowej Europejskiego Banku Centralnego. Największe ujemne oprocentowanie nałożył Bank 1 Saar w wysokości aż -0,75% dla kont posiadających ponad 100 tys. euro.

Zobacz również: Kurs dolara (USD) z prawdopodobną deprecjacyjną długoterminową przyszłością

Commerzbank już pod koniec 2019 roku wprowadził ujemne oprocentowanie w wysokości 0,5% dla rachunków z saldem powyżej 250 tys. euro. Jednak z początkiem października limit ten został obniżony do 100 tys. euro.

Związek Banków Niemieckich, grupa zrzeszająca członków sektora bankowego, w ostatnim czasie prowadziła rozmowy z Europejskim Bankiem Centralnym, aby rozważyć zasadność nakładania ujemnych stóp procentowych na banki komercyjne. Prezydent związku, Hans-Walter Peters ostrzegł, że coraz więcej banków będzie zmuszonych do stosowania ujemnego oprocentowania rachunków bankowych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here