TMS


Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała o przyznaniu kolejnej nagrody w ramach programu Whistleblower. Były insider otrzymał w ramach podziękowania ponad dwa miliony dolarów!


SEC wypłacił niemal $90 mln w ramach programu whistleblower. Fakt ten pokazuje, że dzięki tym nagrodom otrzymujemy wartościowe informacje od osób mających do czynienia z przypadkami łamania przepisów dzięki którym jesteśmy w stanie znaleźć, udowodnić winę oraz postawić przed sądem osoby odpowiedzialne za szarpanie zaufania inwestorów do rynku – przekonuje Jane Norberg, kierująca programem Whistleblower SEC.

Czy wiesz że…
Informator, demaskator (ang. whistleblower, dosł. „człowiek dmuchający w gwizdek”) – osoba nagłaśniająca działalność, która według niej jest najprawdopodobniej nielegalna lub nieuczciwa. Jest to termin powstały i powszechnie stosowany w anglosaskim kręgu kulturowym (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia). W USA program wynagrodzeń informatorów jest jednym z najbardziej rozbudowanych oraz „hojnych”.

Niewiele wiadomo o szczegółach kolejnych nagród, gdyż ich beneficjenci mają zapewnioną pełną anonimowość. W opisywanym przypadku wiemy jedynie tyle, że 2,1 mln USD otrzymał były pracownik jednej z firm, który swoim donosem doprowadził do szeregu zatrzymań w związku z łamaniem zapisów amerykańskiego prawa finansowego.

Ponad ćwierć miliarda dolarów

A dokładniej $266 mln rozdano od 2012 roku 55 osobom, które naprowadziły śledczych SEC na przypadki rynkowych oszustw. Jednocześnie, w trakcie działania programu Whistleblower ukaranym nakazano zwrot 1,5 mld USD oraz zapłatę $740 mln kar finansowych wraz z należnymi odsetkami.

Sprawdź ile wyniosła rekordowa nagroda dla whistleblowera SEC>>>

SEC przypomina, że wszystkie wypłacone nagrody dla informatorów Komisji zostały wypłacone z funduszu ochrony inwestora. Wysokość nagrody dla pojedynczego whistleblowera waha się od 10 do nawet 30% przyznanej kary finansowej jeśli ta przekroczy tylko $1 mln.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułEFIX: Mix na głównych walutach – ciekawie na USD/JPY oraz GBP/USD
Następny artykułLekka zadyszka oszczędzających w obligacjach
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here