Naga Marketssad mlotek ccStan Nowy Jork oraz oficjele federalni ogłosili oficjalnie, że dwie duże instytucje finansowe zgodziły się na ugodę prawną w związku z operacjami ich „dark pooli”. Mowa tutaj o zapłacie ponad 150 milionów dolarów.


Dark Pool – wolumen tworzony przez zlecenia instytucjonalne, które są niedostępne dla publicznej wiadomości. Większość „ciemnych arkuszy” jest reprezentowana przez transakcje pakietowe realizowane poza głównymi giełdami. Transakcje pakietowe to natomiast wymiana rynkowa dużej liczby akcji lub obligacji po ustalonych cenach pomiędzy podmiotami – poza otwartym rynkiem w celu zmniejszenia ich wpływu na realny rynek.

Te artykuły również Cię zainteresują
Porozumienia, na które zgodziły się Barclays oraz Credit Suisse dotyczą federalnych i stanowych oskarżeń – inwestorzy mieli korzystać z alternatywnych systemów handlowych (z angielskiego ATS), które znane są również jako „dark pools”.

Barclays przyznał się do złamania obowiązującego prawa w zakresie papierów wartościowych i zapłaci 70 milionów, Credit Suisse natomiast 60 milionów. Dodatkowo Securities and Exchange Commission (SEC) otrzyma 24,3mln USD w związku z nieprawidłowościami.

Inwestorzy wykorzystują ATS głównie w celu maskowania wielkości swoich transakcji. „Ciemne arkusze” oferowane przez szereg instytucji finansowych nieregulowanych jako giełdy mogą okazać się dużym zagrożeniem i dodatkowym ryzykiem dla inwestorów.

Ugody, które udało się uzyskać z Barclays oraz Credit Suisse reprezentują najwyższe kary, które do tej pory zapłacono w przypadku działania „dark pools”. Amerykańska Komisja SEC oraz prokurator generalny Stanu Nowy Jork nadzorowali całe dochodzenie.

Zgodnie z oskarżeniami, Barclays oraz Credit Suisse podawały klientom niezgodne z prawdą informacje o „ciemnych arkuszach” sugerujcą, że są ochroną przed front runningiem w przypadku handlu wysokich częstotliwości (HFT).

Front running – to wykorzystanie informacji o napływających zleceniach na rynek, dzięki którym druga strona transakcji uprzedza ruch wykupując wcześniej akcje z rynku. Jest to nielegalne dla brokerów, którzy mogą uprzedzać zlecenia swoich klientów otwierając uprzednio pozycję dla siebie, a po gorszej cenie dla klienta tym samym odsprzedając wcześniej zakupione akcje. Innym rodzajem front runningu jest wykorzystanie informacji poufnej. Na chwilę przed publikacją ważnej informacji, strona która o danym newsie już nie skupuje akcje / lub gra na krótko. Zamyka swoje pozycje po publikacji newsa, tym samym generując zysk. Źródło: Day-trader.pl.

Mary Jo White z SEC zapowiada, że obecne dochodzenia są jednymi z wielu, które Komisja prowadzi w zakresie działalności „dark pools” i innych „alternatywnych systemów handlowych”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here