Naga MarketsPomyślne testy szczepionki na COVID-19. Sukces Pfizer Inc. i BioNtech SEWyścig po szczepionkę na koronawirusa trwa. Szybkie zakończenie pandemii spędza rządzącym sen z powiek, a taki scenariusz będzie zapewne możliwy jedynie dzięki zastosowaniu szczepionki. Przełom zapewne jest już bliski, a wstępne próby i eksperymenty Pfizer Inc. i BioNtech SE zapowiadają pierwsze rezultaty dotyczące skuteczności proponowago przez nich preparatu.

  • Pfizer Inc. i BioNtech SE współdziałają w celu opracowania szczepionki na koronawirusa.
  • Wyniki pierwszej fazy testów zostały opublikowane w tym tygodniu.
  • W przypadku powodzenia prób firmy liczą na wyprodukowanie ponad 1 mld dawek szczepionki w 2021 roku.

Pfizer i BioNtech: udane testy szczepionki

Pierwsze fazy prób eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa o nazwie BNT162b1 od Pfizer Inc. oraz BioNtech SE wykazały, że jest ona bezpieczna do stosowania i co najważniejsze, wytworzyła u poddanych próbom pacjentów przeciwciała przeciwko nowemu wirusowi.

Szczepionka od Pfizer oraz BioNtech została przetestowana na grupie 45 zdrowych dorosłych osób, którzy zostali podzieleni na kilka grup:
– 24 z nich otrzymało dwa zastrzyki o różnych dawkach eksperymentalnej szczepionki,
– 12 wykonano jeden zastrzyk z bardzo silną dawką,
– 9 podano placebo.

Badanie wykazało, że członkowie grupy, która otrzymała po dwa zastrzyki wytworzyli najwięcej przeciwciał przeciwko wirusowi. Nie stwierdzono poważnych efektów ubocznych, jedynie niewielki ból w miejscu podania leku tylko u niektórych pacjentów. Jeden z pacjentów z najliczniejszej grupy o najsilniejszej dawce doznał silnego bólu w miejscu szczepienia.

Zobacz również: Akcje Medcamp powyżej 4 zł. Spółka zależna GenXone testuje na obecność COVID-19

Pfizer i BionTech testują co najmniej 4 różne wersje szczepionki i wybiorą tą radzącą sobie najlepiej do następnej fazy testów, która rozpocząć może się jeszcze pod koniec lipca. Udział w niej może wziąć nawet 30 tys. pacjentów.

Jeśli szczepionka okaże się skuteczna, to spółki liczą nawet na 100 mln wyprodukowanych sztuk do końca tego roku. W 2021 roku może być to nawet astronomiczne 1,2 mld jednostek. Pfizer i BioNtech planują dystrybuować szczepionki na całym świecie oprócz Chin, gdzie BioNtech ma podpisaną umowę z Fosun Pharma.

CMC
Koszyki akcji - transakcje na wielu sektorach jednocześnie. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Pfizer: akcje w górę

Inwestorzy szybko zareagowali na poczynania Pfizera i BioNtech. Akcje pierwszej ze spółek w środowych notowaniach na NYSE otworzyły się aż 5,6% wyżej, jednak w trakcie sesji kurs Pfizera opadł i ostatecznie zamknął się 3,18% wyżej.

W przypadku BioNtech notowanego na NASDAQ było podobnie: cena otwarcia we środę była aż ponad 16% wyższa niż zamknięcie z wtorku, jednak ostatecznie notowania zamknęły się z 3,9% spadkiem.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here