Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Ostatnie dni grudnia, ostatnie dni bieżącego roku to okres świąteczny, przerywany pojedynczymi dniami aktywności na rynkach finansowych, a co za tym idzie notowania walut czy surowców poruszają się w konsolidacjach o niewielkim zakresie. Praktycznie od 21 grudnia mieliśmy tylko 4 dni handlowe i to też w niepełnym wymiarze godzinowym, sesje kończyły się wcześniej niż zazwyczaj. Zobaczmy jak w tym leniwym okresie realizuje się scenariusz mojej jedynej  (z wyżej podanych przyczyn ) w minionym tygodniu analizy.

OIL.WTI 26-31.12.2018

OIL.WTI h4
OIL.WTI H4 – cena wróciła do lokalnej strefy popytu ale jej nie pokonała trwale i scenariusz wzrostowy nadal jest aktualny

Analiza z 26.12 – “OIL.WTI – czy ropa powstanie z kolan?” – Przewidywałem w niej możliwość korekty wzrostowej: “Z wykresu dziennego wynika, że dzisiejsza świeca jest Outside Barem, czyli tak zwanym objęciem hossy, zazwyczaj zapowiadającym zmianę trendu, a przynajmniej korekty. Dodatkowo rozpoczęła się dywergencja wzrostowa na MACD co wspiera sygnał do wzrostów. Analizując poniższy wykres H4 wydaje się możliwym, że w trakcie prawdopodobnej korekty ostatnich spadków cena może powrócić do trójkąta, z którego nastąpiło wybicie 17 grudnia. Przyjmując wsparcie tego trójkąta jako najbliższy cel popytu, poziom 50.20 wydaje się osiągalny. W przypadku gdyby jednak cena cofnęła się poniżej lokalnej (zielonej) strefy popytu 44.55 to scenariusz wzrostowy może przestać być aktualny, co czyni to dobrym poziomem dla Stop Lossa dla zleceń kupna.”

Z porównania wykresów z 26 i 31 grudnia wynika, że scenariusz wzrostowy nadal ma szanse realizacji, gdyż pomimo kilku prób podaży, lokalna strefa popytu (zielona) nie została trwale pokonana. Notowania od 26 grudnia zawierają się w zakresie świecy dziennej co tworzy kolejna formacje Price Action – Inside Bara. Warto w czasie najbliższych sesji obserwować ruchy ceny na tym instrumencie, gdyż trwałe pokonanie poziomu 46.75 będzie jednocześnie wybiciem ze wspomnianej formacji IB, co może dać impuls do dalszych wzrostów wspieranych trwającą dywergencja na D1. Nastrój świąteczny niska płynność i ogólny zastój w notowaniach spowodował, że nie składałem żadnych zleceń w minionym tygodniu.

Ropa będąca jednym z najważniejszych surowców naturalnych dla gospodarek światowych często bywa narzędziem w rekach polityków i jej cena jest bardzo mocno uzależniona od wydarzeń tak makroekonomicznych jak i mających podłoże polityczne. O wpływie tych czynników na jej cenę można przeczytać tu.


Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here