Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Ostatni “pełny” tydzień lipca to też ostatni tydzień z dużymi lewarami, przynajmniej jeśli chodzi o EU-ropejskich brokerów podlegających regulacjom unijnym ESMA.
“Świat (tradingu) już nigdy nie będzie taki sam”… chciałoby się powiedzieć w odniesieniu do tradingu na CFD. Obcięcie dźwigni na głównych parach do 30:1 powoduje dla wielu z nas dość spore komplikacje. Traderzy, których strategie wymagały dużych dźwigni np.piramidowanie czy skalping będą musieli dostosować do nowych warunków swoje strategię, szukać nowych pomysłów na trading lub co będzie najprostsze – zmienić brokera na nie “unijnego”. Jak wybierać nowego brokera by zarazem nie popaść w większe kłopoty – parę zdań na ten temat zawarłem w tym art.“Regulacje ESMA i co dalej?”

Ale wróćmy do sedna cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką”, czyli weryfikowania analiz z mijającego tygodnia 23-27/07/18.

Pierwsza którą poddamy ocenie to opublikowana 23/07 – “EURJPY – Dywergencja spadkowa”.
Przewidywałem spadki opierając swoje przypuszczenia na spadkowej dywergencji i malejącym MACD wg. strategii PA+MACD. Do pełnego szczęścia brakowało nam trzeciego elementu tej strategii czyli właściwej formacji PA. Jednak tym razem okazało się, że wystarczyło spełnienie tych pierwszych dwóch warunków i cena powędrowała zgodnie z założeniami osiągając zamierzony poziom 129.30 tracąc po drodze 130 pipsów.

EURJPY H1 – para zgodnie z analizą straciła ponad 130p docierając do poziomu 129.10.

Druga weryfikowana analiza to “USD/CAD –Trump doprowadzi do spadków?”

Tu do wyznaczania kierunku została wykorzystana metoda oparta na Overbalance. W skrócie polega ona na porównywaniu zasięgów korekt w trendach. Oryginalny przepis stosowania tej metody zakłada, że wyznaczamy największą korektę w dotychczasowym trendzie i porównujemy jej zasięg z każdą kolejną korektą, która się pojawia. Jeżeli nowa korekta wybija zasięg poprzedniej (tej największej) jest to przynajmniej sygnał ostrzegający przed zmianą trendu. Bardziej szczegółowy opis tej metody można znaleźć tu: “Metoda Overbalance w wyznaczaniu trendu” .
Autor w przypadku omawianej analizy porównał na wykresie tygodniowym dwie długoterminowe korekty (zielone prostokąty) i biorąc pod uwagę aktualną sytuacje makro (CAD jest wrażliwy na ceny ropy) przewidywał osłabienie USD wobec CAD co w następnych dniach się potwierdziło i para spadła o 130p. Poniżej wykresy USDCAD Weekly – zielone prostokąty zaznaczają podobieństwo korekt długoterminowych.Omawiane analizy to przykład bardzo różnego podejścia do wykresów. Pierwsza, PA+MACD, wykorzystuje jeden wskaźnik i formacje PA, natomiast druga- strategia overbalance (OB) –  działająca na “gołym” wykresie nie korzysta z żadnych wskaźników i też okazuje się być skuteczną. Pokazywanie różnych strategii i efektów ich stosowania to jeden z celów tego cyklu. Jeśli uważasz, że warto go dalej prowadzić zaznacz “lubię to” albo wyraź swoja opinię co byś zmienił w komentarzu pod artykułem.


Jeśli masz pytania dotyczące powyższych analiz czy strategii w nich wykorzystywanych zapraszam do dyskusji na forum.comparic.pl, gdzie te analizy są również zamieszczane w dziale: Analizy i prognozy i tam też można komentować i śledzić jak potoczyły się dalsze losy danej pary czy surowca oraz ocenić skuteczność analizy. Zachęcamy do współtworzenia tego cyklu i przysyłania na adres redakcji swoich analiz, które po paru dniach będziemy wspólnie z autorem oceniać co do sprawdzalności jak i ewentualnych błędów w założeniach. Chętnych do zamieszczania swoich analiz zapraszamy tu: https://comparic.pl/dolacz-strefy-autorow-goscinnych-comparic-pl-daj-sie-uslyszec/.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here