Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Kraje zaliczane do rynków wschodzących

Połowa sierpnia, wakacje w Europie w pełni, ale na rynkach dzieje się dużo więcej niż by można się spodziewać w tym urlopowym okresie. Napięcia wywołane wojna celną pomiędzy USA i ich partnerami handlowymi powodują spore ruchy na parach walutowych, nie zawsze zgodne z tym co wynika z analizy technicznej.
Wydarzenia makroekonomiczne co rusz powodują zaskakujące zwroty notowań, chociaż zauważalna jest tendencja umacniania dolara wobec większości walut, a szczególnie wobec tkzw. rynków wschodzących (EM-emerging markets). Dlatego w ostatnim czasie zacząłem interesować się również crossami, czyli parami bez udziału dolara, które wydają się być bardziej przewidywalnymi i poruszającymi się w zgodzie z klasyczną AT.

GBPAUDDzisiaj poddamy weryfikacji dwie analizy z udziałem funta brytyjskiego. Pierwsza ukazała się na portalu 14 sierpnia: GBPAUD – korekta czy zmiana trendu? – 14/08/18.
Tu wskazywałem na powstałą formację spadkową RGR i fakt, że para jest aktualnie w fazie korekty. Polowałem na zlecenie sell po jej zakończeniu. Sygnałem do sprzedaży miało być – cyt:“jeśli na wykresie H4 na oscylatorze MACD pojawi się maksimum i jego wartość zacznie maleć (pojawi się czerwony słupek na histogramie) to będzie wg strategii PA+MACD sygnał końca korekty i można rozważyć zlecenie sell. Dobrze jeśli w tym samym czasie pojawi się dodatkowe potwierdzenie nadchodzących spadków w postaci świecy z dłuższym górnym cieniem”. I jak widać, na wykresie z 18/08, wystąpiły obie sytuacje, najpierw pojawiła się świeca z górnym knotem, a parę godzin później MACD zaczął maleć i para zakończyła korektę powracając do spadków. W tym wypadku składając zlecenie sell przy SL=50p można było do końca tygodnia zaksięgować TP=150p.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na średnią EMA144 – w przypadku tej pary stanowiła ona od kilku tygodni dynamiczną linię wsparcia i oporu, na co robiąc analizę nie zwróciłem uwagi, a szkoda, bo można już było wchodzić na sell po zamknięciu się świecy H4 pod średnią co dało by dodatkowych 20-30p.

Partnerem codziennych analiz jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

GBPUSDDruga weryfikowana analiza to popularny kabel: GBPUSD – w ważnej strefie popytowej – 16/08/18. Z wykresu wynikało, że GBPUSD po długotrwałych spadkach dotarł do ważnej strefy popytu i spodziewałem się ruchu korekcyjnego. Para od tego czasu “urosła”o 50p, ale sygnałem do kupna miało być utworzenie minimum na MACD na wykresie Daily, co stało się faktem dopiero w piątek wieczorem. Mamy trwającą dywergencje na H4 więc dalsze wzrosty bardzo możliwe, ale pamiętajmy, że co rusz pojawiające się informacje o “twardym” lub “miękkim” Brexicie mogą sporo namieszać, więc SL w przypadku tej pary jest obowiązkowy.


Jeśli masz pytania dotyczące powyższych analiz czy strategii w nich wykorzystywanych zapraszam do dyskusji na forum.comparic.pl, gdzie te analizy są również zamieszczane w dziale: Analizy i prognozy i tam też można komentować i śledzić jak potoczyły się dalsze losy danej pary czy surowca oraz ocenić skuteczność analizy. Zachęcamy do współtworzenia tego cyklu i przysyłania na adres redakcji swoich analiz, które po paru dniach będziemy wspólnie z autorem oceniać co do sprawdzalności jak i ewentualnych błędów w założeniach. Chętnych do zamieszczania swoich analiz zapraszamy tu: https://comparic.pl/dolacz-strefy-autorow-goscinnych-comparic-pl-daj-sie-uslyszec/.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here