Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Dzisiaj przyjrzymy się 3 analizom z minionego tygodnia, publikowanym na comparic.pl i oznaczonych tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką”.

W analizie GBPUSD z 11.06 opisywałem powstałą formację objęcia hossy (Outside Bar), z której wybicie mogło wskazać kierunek w jakim podążą notowania tej pary. Przewidywałem, że ruch może być dynamiczny o zasięgu co najmniej 110p. Przez 3 kolejne dni notowania spadały poniżej dolnego ograniczenia OB ale na koniec sesji wracały do jego wnętrza. Dopiero w czwartek nastąpiło dynamiczne wybicie dołem i ruch mierzony od poziomu wybicia z OB do zamknięcia sesji czwartkowej wyniósł 112p, a w kolejnym dniu notowania spadły jeszcze 45p.

GBPUSD H4

Można uznać, że analiza się sprawdziła …z jednym zastrzeżeniem – za bardziej prawdopodobne wskazywałem wybicie górą, do którego w ogóle nie doszło. Jest to dobry przykład, że lepiej poczekać ze złożeniem zlecenia, do potwierdzonego wybicie z formacji.

Zachowanie notowań kolejnej pary EURUSD, której analiza ukazała się 14.06, udowodniło tym razem wyższość danych makro nad analiza techniczna. Jeszcze na 5 minut przed ogłoszeniem decyzji ECB, że QE zostanie zakończony później niż zakładał rynek, notowania znajdowały się 30p ponad górnym ograniczeniem opisanej w analizie konsolidacji w kształcie trójkąta, czyli zgodnie z jej założeniami. Decyzja ECB znacznie zawiodła rynek i Euro zaczęło gwałtownie tracić, a notowania wróciły do konsolidacji i pokonały jej dolne ograniczenie podążając dalej na południe. Czwartkowa spadkowa świeca dzienna, okazała się być największą  od listopada 2016 i wyniosła blisko 290 pipsów. Nie zrealizował się też wspomniany w analizie oRGR , linia szyi nie została pokonana.

EURUSD H4 – decyzja ECB o późniejszym zakończeniu luzowania ilościowego (QE) zawiodła oczekiwania rynku i waluty UE znacznie straciły do USD.

W przypadku tej analizy sprawdziła się wersja zakładana przeze mnie jako mniej prawdopodobna, więc nie możemy jej uznać za udaną. Niewątpliwie dane makro zdominowały rynek i jest to przykład, że nie należy pomijać w swoich decyzjach na rynku ważnych wydarzeń makroekonomicznych, takich jak payrolsy, ogłaszanie wysokości stóp% czy posiedzeń banków centralnych, które mogą zanegować nawet najbardziej przekonującą formację Price Action.

Kolejna analiza z naszego cyklu to “Złoto przy 1,5 rocznej linii trendu”. Tu zwrócono uwagę na opór na poziomie 1,3007 , którego skuteczne pokonanie może doprowadzić do wzrostów. Rynek nie dał rady utrzymać ceny złota powyżej tego poziomu i po zaledwie 1 godzinnym pobycie nad oporem zawrócił i podążył na południe osiągając minimum na poziomie 1275,00. Sprawdziła się wersja ,ze poziom 1,3007 jest kluczowy i zachowanie przy nim może doprowadzić do znacznych ruchów ceny złota.

GOLD Daily

W przyszłym tygodniu poddamy ocenie kolejne analizy, i być może zbliżymy się do odpowiedzi czy Analiza Techniczna i Price Action jeszcze działają. Czy jest sens poświęcać czas na naukę tradingu, doskonalenie metod i strategii… a może rację mają Ci co rzucają kostką ?


Analizy są zamieszczane równolegle na forum.comparic.pl w dziale: Analizy i prognozy i tam też można komentować i śledzić jak potoczyły się dalsze losy danej pary czy surowca oraz ocenić skuteczność analizy. Zachęcamy do współtworzenia tego cyklu i przysyłania na adres redakcji swoich analiz, które po paru dniach będziemy wspólnie z autorem oceniać co do sprawdzalności jak i ewentualnych błędów w założeniach. Chętnych do zamieszczania swoich analiz zapraszamy tu: https://comparic.pl/dolacz-strefy-autorow-goscinnych-comparic-pl-daj-sie-uslyszec/.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here