Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


W minionym tygodniu za główne wydarzenia mogące wywołać dynamiczne ruchy na rynku walutowym uważano decyzje o stopach procentowych dotyczących dwóch najważniejszych walut Europy – EBC -Euro i BoE -GBP. W obu przypadkach stopy% pozostawiono bez zmian i decyzje te nie spowodowały większego zamieszania na tych walutach. Dopiero lekko jastrzębia wypowiedź prezesa EBC godzinę po decyzji o stopach%  – Mario Draghiego skierowała notowania EUR na północ rysując 60p świecę na H1 . Niewątpliwie też, sporo zamieszania spowodowała informacja, że planowane przez USA nałożenie taryf celnych na import z Chin na kwote 200mld $ nie jest jeszcze przesądzone i są planowane rozmowy bilateralne na ten temat. Przeanalizujmy więc, jak na tle tych wydarzeń sprawdziły się moje analizy par EURUSD i NZDUSD.

EURUSD – historia lubi sie powtarzać? – 10/09/18

Gdy analizowałem w poniedziałek  tą parę walutową, na wykresie H4 tworzyła się dywergencja wzrostowa Div(+). Przewidywałem wzrosty opierając się na założeniach strategii PA+MACD, a mój scenariusz wspierała historia na wykresie, gdzie poprzednie dywergencje były skuteczne, tzn. cena poruszała się zgodnie z teorią. Podejście okazało się właściwe i cena powędrowała na północ zyskując 150p.

Warto zwrócić uwagę na aktualną sytuacje na wykresie H4, gdzie po pierwszej świecy spadkowej (14.09 godz. 12-14), której towarzyszyło utworzenie maksimum na MACD, następne dwie też są spadkowe zgodnie z wcześniej wspomnianą strategią. Teoretyzując: wejście w zlecenie sell po zakończeniu tej pierwszej “czarnej” H4 dałoby już +50p…

NZDUSD – wrażliwa para “surowcowa”

Druga analiza z minionego tygodnia to: “NZDUSD – dywergencje wzrostowe na D1 i H4” – 12/09/18. Tu również, zastanawiając się nad przyszłością notowań tej pary, opierałem się na dywergencjach jakie powstały na D1 i H4. Notowania ruszyły w przewidywanym kierunku, ale po dotarciu do najbliższej strefy podaży zawróciły pokonując zaledwie niecałe 50p.

Aktualnie dywergencja na H4 została zakończona, ale nadal w toku jest dywergencja wzrostowa na D1. Pomimo silnego trendu spadkowego nadal jestem zdania, że możemy spodziewać się powrotu do korekty i wzrostów do górnego ograniczenia (oporu) kanału (zaznaczonego skośną niebieską linia przerywaną). Sygnałem do otwarcia pozycji long może być rosnący MACD, czyli pierwszy zielony słupek na histogramie. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż wszystkie techniczne rozważania mogą zostać przekreślone wydarzeniami makroekonomicznymi – planowanymi rozmowami handlowymi między USA a Chinami. Pary “surowcowe” z antypodów są szczególnie wrażliwe na informacje dotyczące Chin i USA czyli ich głównych rynków eksportowych.


Analizując wykresy skorzystałem ze strategii PA+MACD, której opis znajdziecie na portalu. Strefy wsparcia i oporu są rysowane automatycznie przez wskaźnik MT4 -“SUPDEM”. Zwolenników AT zapraszam do  grupy na FB , gdzie traderzy dzielą się na bieżąco swoimi pomysłami jak pokonać rynek 😉Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here