Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Okres świąteczny mamy już za sobą, świat finansów wrócił do pracy co mogliśmy zauważyć choćby w nocy 3/4 stycznia gdzie “flash crash” na parach z JPY, AUD i NZD spowodował duże zamieszanie i skoki po 400 pipsów na skorelowanych instrumentach. Również miniony tydzień przyniósł zwiększona zmienność na większości par, a dzienne zakresy ruchu przekraczały 100p.

Jeszcze trochę o ropie…

W dzisiejszym weekendowym podsumowaniu wrócę jeszcze do analizy z 26 grudnia poświęconej OIL.WTI. Wtedy w “OIL.WTI – czy ropa powstanie z kolan?” przewidywałem wzrosty bazując na powstałej formacji Outside Bar i wzrostowej dywergencji cyt: ” Z wykresu dziennego wynika, że dzisiejsza świeca jest Outside Barem, czyli tak zwanym objęciem hossy, zazwyczaj zapowiadającym zmianę trendu, a przynajmniej korekty. Dodatkowo rozpoczęła się dywergencja wzrostowa na MACD co wspiera sygnał do wzrostów. Analizując poniższy wykres H4 wydaje się możliwym, że w trakcie prawdopodobnej korekty ostatnich spadków cena może powrócić do trójkąta, z którego nastąpiło wybicie 17 grudnia.”

Trochę to trwało, okres świąteczny nie sprzyjał dużej zmienności, musieliśmy uzbroić się w cierpliwość i w końcu… w środę po 10 dniach handlowych “przepowiednia” się spełniła co widać na załączonym poniżej wykresie.

OIL.WTI
OIL.WTI H4 – 26.12-11.01 cena dotarła do wsparcia trójkąta zgodnie z analizą po 10 dniach handlowych

 

DAX30 – Price Action vs Over Balance – kto będzie górą ?

Pod takim tytułem zamieściłem 7 stycznia analizę, w której skorzystałem z dwóch odmiennych strategii do wyznaczenia prawdopodobnego kierunku w jakim podąży index DAX30.

Pierwsza strategia to Over Balance, która zakładając równość korekt w trendzie spadkowym wskazywała na nadchodzące spadki czyli kierunek południe. Druga oparta o formacje świecowe i oscylator MACD – PA+MACD -wskazywała na wzrosty czyli północ.

Spośród wykluczających się wzajemnie kierunków – zdecydowałem się wybrać kierunek północ, gdyż analiza PA+MACD wydała mi się bardziej prawdopodobna. A jak zachował się rynek… po czyjej stronie stronie jest racja? Na odpowiedź na to pytanie będziemy zapewne musieli poczekać do następnego tygodnia, bo patrząc na poniższy wykres możemy powiedzieć, że do tej pory jest remis. DAX poruszał się w obu kierunkach tak na południe jak i północ zyskując lub tracąc od ceny wyjściowej dokładnie tyle samo punktów. Nadal obstaje przy wzrostach i nie omieszkam w przyszłym weekendowym podsumowaniu skomentować jaką drogę wybrał rynek.

dax30
DAX30 07-11.01.2019 – żadna ze strategii nie uzyskała “przewagi” i na to która okaże się zwycięską musimy poczekać do następnego tygodnia.

EURUSD – wyjście z konsolidacji ? – 10.01.19

Ta analiza ( wykres D1 ) była trochę jak przepowiednia cyganki – albo urosną albo spadną, więc ocenić jej się nie da pod względem sprawdzalności. Bardziej miała wskazać na ewentualny kierunek w przypadku odbicia lub trwałego pokonania “zielonej” strefy. Strefa została pokonana i teraz pytanie co dalej. Na razie spadki wyniosły 40 pipsów. Z wykresu H1 możemy prognozować, dalsze spadki o kolejne 20 pipsów do najbliższej strefy popytu – poziomu 1.1440 gdzie może nastąpić reakcja popytu. Mając na uwadze opublikowane w środę protokoły FOMC wskazujące na wstrzymanie podwyżek stóp % w USA raczej będę grał longi gdy pojawi się sygnał PA.

W minionym tygodniu pozamykałem stare zlecenia na OIL.WTI i USDCAD, DAX30 grałem na wzrosty, trochę próbowałem na EURUSD, ale bez większego powodzenia.

pipsy 2/2019
pipsy 06-11.01.2019

Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here