Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Analiza techniczna z założenia zajmuje się tylko sytuacją widzianą na wykresie i jego historycznym przebiegiem. Są jednak dni, kiedy analizując rynek, należy brać pod uwagę dane makro, a szczególnie te zaznaczone w kalendarzu na czerwono. Jak ważne są te dane makro przekonałem się w tym tygodniu. Do czasu ogłoszenia decyzji FOMC o wysokości stóp% i wydania komunikatu cena EURUSD zachowywała się zgodnie z założeniami analizy… natomiast co się działo od godz 20:00 … przeczytasz poniżej…

USDCHF

USDCHF H4 10.11.18
USDCHF H4 – cena dotarła do planowanego w analizie TP

Poniedziałek, 05.11 – “USDCHF – dywergencja na wykresie dziennym “ 

W tej analizie przewidywałem spadki opierając swoje przypuszczenia na: – cyt:“Zachowanie się ceny przy tej strefie (zielonej) wskazuje na słabnięcie “byków” i to, że do gry wkroczyli sprzedający. Dodatkowo trwa dywergencja spadkowa (-) MACD.
Na wykresie H4, MACD również utworzył dzisiaj maksimum i zaczyna maleć co sugeruje dalsze spadki.”

Pokusiłem się również o określenie warunków dla zlecenia sell na wypadek realizacji scenariusza spadkowego, cyt: “Z układu poziomów na wykresie możemy wstępnie ustalić dla zlecenia Sell:

  • Stop Loss powyżej 1,0080,
  • TP w okolicy wsparcia ( dolne ograniczenie) kanału wzrostowego, aktualnie 0.9980
  • poziom wejścia na rynek wg uznania, im bliżej zielonej strefy tym lepiej dla stosunku Risk/Reward.”

Założenia okazały się właściwe, cena powędrowała na południe docierając do wskazanego TP i po odbiciu od wsparcia kanału ponownie spadła, aż do kolejnego wsparcia na poziomie 0.9950. Analiza trafna , wykonanie niedostateczne , ponieważ straciłem  -39p, a powód taki, że po zamknięciu pierwszego zlecenia na plus +44p otworzyłem następne licząc na dalsze spadki, które przynosi aktualnie stratę -83p ( jeszcze w grze ).

EURUSD

EURUSD h4 10.11.18
EURUSD H4 – rynek wybrał kierunek na południe, negując scenariusz wzrostowy

Czwartek, 08.11.18 –“EURUSD – próba wybicia z klina spadkowego”

W tej analizie niestety przewidywania, że para powróci do wzrostów nie potwierdziły się. Pisałem o tej parze tak -cyt:” Wydaje się bardzo prawdopodobne, że wzrosty będą kontynuowane, a poziomem negującym scenariusz wzrostowy, czyli w naszym wypadku poziomem SL, będzie strefa popytu zaczynająca się na poziomie 1.1380. Celem dla wzrostów może być okrągły poziom 1.1500. Należy uwzględnić również dane makro – dzisiejsze (20:00) posiedzenie FED na którym zapadną decyzje dotyczące stóp % w USA. Spodziewany jest brak podwyżki stóp, większy wpływ na ruch tej pary może mieć komunikat wydany po ogłoszeniu decyzji.”.

Wspomniana decyzja o stopach % dała o sobie znać w sposób dotkliwy dla założeń mojej analizy. Rynek wybrał scenariusz spadkowy, a notowania po pokonaniu wspomnianego poziomu SL=1.1380 powędrowały na południe do ostatniego dołka zabrakło jedynie 15p.

Na co warto zwrócić uwagę, co prawda post factum, ale może przydać się na przyszłość, to sprawdzenie się założeń strategii Over Balance (OB) , która bazuje na porównaniu korekt w trendzie. Na dolnym wykresie zaznaczyłem korekty zielonymi prostokątami. Analiza nie udana jeżeli chodzi o wyznaczenie kierunku, prawidłowe natomiast było wyznaczenie poziomu SL, jego pokonanie skutkowało dalszymi spadkami negującymi sens zleceń buy. Utargowałem co prawda na tej parze 1.8%, ale mam otwarte jedno zlecenie, które jest aktualnie na minusie.

Na podstawie publikowanych analiz straciłem 40p, ale w % stan konta lekko poprawiłem, natomiast ogólnie tydzień stratny (-5%) “dzięki” złym zleceniom na USDJPY.


Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here