Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Minął pierwszy roboczy tydzień września, zwiększyła się trochę płynność, ale w zasadzie dopiero w piątek dane z rynku pracy w USA trochę poruszyły rynkiem. Nadzwyczaj dobre jak na sierpień dane – przewidywano wzrost o 191 tys a podano 210 tys. nowych miejsc pracy – spowodowały kilkudziesięcio-pipsowe ruchy na parach z USD. Piszę dobre jak na sierpień, ponieważ w 17 z ostatnich 21 lat sierpniowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem były zazwyczaj poniżej konsensusu. W ubiegłym roku konsensus wynosił 180 tys. a dane – 156 tys., choć później uaktualniono je na 221 tys. Średnie “odchylenie” danych w sierpniu w ciągu ostatniej dekady wynosiło prawie 50 tys in minus w stosunku do oczekiwań. Spójrzmy jak te zaskakujące dane wpłynęły na analizy opublikowane w tym tygodniu.

W tym tygodniu weryfikujemy analizy dwóch par zaliczanych do majorsów – GBPUSD i EURUSD.

Pierwsza to “GBPUSD – kierunek wsparcie kanału wzrostowego” z poniedziałku 03/09/18.
W tej analizie potwierdziły się oba zakładane przeze mnie czynniki  powodujące spadki: odbicie od oporu kanału w którym znajdowały się notowania od połowy sierpnia i silna dywergencja spadkowa na H4. Zakres spadków w największym wychyleniu wyniósł blisko 170p a pokonanie wsparcia wspomnianego kanału dało dodatkowy niedźwiedzi impuls. Warto też zwrócić uwagę, że gdy spadki zaczęły wyhamowywać i MACD zaczął rosnąć (histogram zmienił kolor na niebieski) był to sygnał do zamknięcia shorta i notowania zawróciły na północ.

GBPUSD H4 03-08/09/18

Druga analiza to “EURUSD – pomiędzy szyją a ramionami oRGR” – z wtorku 04/09/18.
W analizie opisałem formacje oRGR i wyraźne poziomy szyi i ramion, które tworzyły strefę konsolidacji i jej opuszczenie mogło dać nam odpowiedź w jakim kierunku para się uda. Sprawdziło się częściowo, tzn. faktycznie te dwa poziomy okazały się być kluczowymi, cena spadła do linii ramion i idealnie się od niej odbiła, sugerując powrót do wzrostów. Nie sprawdziło się natomiast założenie, że utworzenie minimum i rosnący MACD zapewni nam wzrosty, bo cena po przełamaniu linii szyi ledwie wzrosła o 30p nie tworząc kolejnego wyższego szczytu na co liczyłem, a po opublikowaniu danych z USA zdecydowanie skierowała się na południe. Tak, że w tym przypadku można uznać analizę za chybioną.

EURUSD H4

Analizy, które się nie sprawdziły nie są niczym niezwykłym na rynku forex czy giełdy, ale cykl  “Pomiędzy teorią a praktyką” jest po to żeby w takim wypadku poszukać przyczyny, co zawiodło, dlaczego teoria nie sprawdziła się w praktyce? Strategia zawiodła czy błąd tradera?
Czy da się uniknąć takiego błędu następnym razem?
Po szczegółowym przyjrzeniu się wykresom EURUSD nasunęły mi się dwa spostrzeżenia, które w przyszłości będę miał na uwadze …
Pierwsze to MACD – histogram miał niewielką amplitudę, mówiąc potocznie był bardzo płaski i minimum jakie utworzył przetrwało zaledwie jedną świeczkę -4 godziny. Znacznie bardziej wiarygodne są maksima i minima gdy histogram jest bardziej stromy (wypukły).
Drugie to reakcja rynku na dane – jeśli planujemy trzymać zlecenie dłużej to należy uwzględnić opcje zamknięcia zlecenia przed danymi, które powodują zaskakujące ruchy na rynku – zwłaszcza tak ważnymi jak Payrollsy czy decyzje banków centralnych dotyczących stóp %.


Analizując wykresy skorzystałem ze strategii PA+MACD, której opis znajdziecie na portalu. Strefy wsparcia i oporu są rysowane automatycznie przez wskaźnik MT4 -“SUPDEM”. Zwolenników AT zapraszam do  grupy na FB , gdzie traderzy dzielą się na bieżąco swoimi pomysłami jak pokonać rynek 😉Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here