Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Miniony tydzień obfitował w ważne informacje makroekonomiczne mające zazwyczaj duży wpływ na kursy walut. We wtorek poznaliśmy dane dotyczące inflacji i PKB dla UE, w środę FED pozostawił stopy % na niezmienionym poziomie. W czwartek BoE podniósł stopy procentowe o 0,25p a w piątek dowiedzieliśmy się ile wyniósł przyrost osób zatrudnionych w działach pozarolniczych (payrollsy) w USA w poprzednim miesiącu( 157tys. w miejsce oczekiwanych 190 tys.) Teoretycznie można było się spodziewać aprecjacji funta i osłabienia dolara… teoretycznie, bo w praktyce okazało się, że funt po chwilowych wzrostach wrócił do spadków, a dolar pomimo słabych “payrollsów” zakończył sesję na plusie w stosunku do EUR i GBP. Miało to wpływ na analizy, które w tym tygodniu pojawiły się na portalu i które będziemy weryfikować.

EURUSD H4 – para wybiła z trójkąta górą generując “fałszywe wybicie” i po spadkach wybiła dołem retestując pokonane wsparcie.

Pierwsza analiza publikowana 31.07 to “EURUSD – Konsolidacja w formie Trójkąta”– . Żadna ze strategii, które stosuje w tradingu nie dawała sygnału do zawarcie transakcji, dlatego w swoich przypuszczeniach dotyczących kierunku, kierowałem się tylko zbliżającymi wydarzeniami makroekonomicznymi. Zakładałem, że jeśli nie po publikacji danych dotyczących inflacji w UE, to po środowym komunikacie FED para opuści trójkąt, w którym się od jakiegoś czasu poruszała. Początkowo wydawało się, że scenariusz wzrostowy jest realizowany zgodnie z analizą, para wykonała 40p swing do góry przebijając górne ograniczenie trójkąta… i na tym się skończyły wzrosty, po osiągnięciu 1.1745 para zawróciła, a w czwartek pokonała wsparcie trójkąta i zakończyła tydzień na 1.1567.

GBPJPY H1 – cena powędrowała na południe przebijając średnią EMA144. Można było tego oczekiwać w związku z trwającą w tym czasie dywergencję spadkową.

Druga weryfikowana analiza to: “GBPJPY – czy o kierunku zadecyduje BoE ?“- . Tu szukałem setupu na podstawie założeń strategi EMA144 na wykresie H1. Para znajdowała się w fazie wzrostowej po odbiciu od średniej. Rozważałem dwie możliwości- kontynuacje wzrostów do silnego oporu 147,00, ale w przypadku przebicia średniej, która znajdowała się w tym czasie na poziomie 146,30 spodziewałem się spadków. I ten drugi scenariusz stał się obowiązującym, a para spadła o 200p w ciągu 2 dni. Czerwoną strzałką zaznaczony jest dokładny retest średniej po komunikacie BoE o podwyższeniu stóp% o 0.25p.

Partnerem codziennych analiz jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Podsumowując obie analizy: pierwsza w niewielkim stopniu (40p) spełniła moje oczekiwania i jest przykładem, że jeśli sprawdzone wcześniej strategie nie generują sygnału- nie ma co ich szukać na siłę. W przypadku drugiej analizy nie zwróciłem uwagi na trwającą dywergencje spadkową, która sugerowała spadki na GBPJPY i wskazywała, że dalsze wzrosty są mniej prawdopodobne.


Jeśli masz pytania dotyczące powyższych analiz czy strategii w nich wykorzystywanych zapraszam do dyskusji na forum.comparic.pl, gdzie te analizy są również zamieszczane w dziale: Analizy i prognozy i tam też można komentować i śledzić jak potoczyły się dalsze losy danej pary czy surowca oraz ocenić skuteczność analizy. Zachęcamy do współtworzenia tego cyklu i przysyłania na adres redakcji swoich analiz, które po paru dniach będziemy wspólnie z autorem oceniać co do sprawdzalności jak i ewentualnych błędów w założeniach. Chętnych do zamieszczania swoich analiz zapraszamy tu: https://comparic.pl/dolacz-strefy-autorow-goscinnych-comparic-pl-daj-sie-uslyszec/.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here