Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Szkolna Kasa Oszczedności
Książeczka SKO

W środę skończył się październik, jeśli ktoś pamięta czasy PRL-u to zapewne nie obce jest mu hasło z tamtych lat ; “Październik miesiącem oszczędzania” i obowiązkowe dla każdego ucznia książeczki SKO (foto). Dzień oszczędzania przypada na 31 października. Święto jest jednym z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie, a jej głównymi pomysłodawcami byli przedstawiciele 29 największych banków w Europie. W czasie odbywającej się konferencji w Mediolanie stwierdzili, iż aby zapewnić stabilny oraz długotrwały rozwój społeczeństw trzeba propagować ideę oszczędzania. Był wówczas 1924 rok. U nas przyjęło się to święto średnio… w USA wcale, bo mają w ten dzień Halloween ;).

Za to w piątek w USA były payrollsy – wynik wysoki 250tys. o 60tys. wyższy niż zakładały prognozy co zaowocowało wzmocnieniem dolara USD w stosunku do innych walut światowych. Spójrzmy więc jak wpłynęły one na moje analizy z poniedziałku i czwartku.

AUDUSD

AUDUSD H4
AUDUSD H4 – wybicie z Outside Bara skutkowało dynamicznymi wzrostami

Poniedziałek, 29/10/18 –“AUDUSD – 3 w 1 – konfluencja zdarzeń wskazuje na wzrosty”

Analizując w poniedziałek tą parę przewidywałem wzrosty opierając swoje przypuszczenia na trzech czynnikach: cyt:“Wydaje się, że wzrosty są bardzo prawdopodobne, co wynika z konfluencji zdarzeń:

Outside Bar utworzony jest przez świecę wzrostową
– świeca tworząca OBar jest jednocześnie wzrostowym Pin Barem
– trwa dywergencja (+) na D1
Okazji do otwarcia zlecenia Buy szukałbym jak najbliżej zielonej strefy wsparcia o ile cena tam dotrze. Drugą opcją jest potwierdzone wybicie z formacji OBara”.

Nic dodać, nic ująć- konfluencja pokazała moc. Cena po dotarciu do “zielonej strefy” odbiła do góry, a wzrosty osiągnęły poziom drugiej strefy podaży 0.7260 znacznie przekraczając oczekiwania. Niestety działo się to głównie 1 listopada i większość czasu spędziłem poza domem – dlatego udało mi się utargować zaledwie 60p z możliwych 200p. Analiza trafna ,wykonanie zadowalające.

USDCHF

USDCHF H1
USDCHF H1 – cena dotarła do przewidywanej strefy popytu i odbiła na pólnoc

Czwartek, 01/11/18 – “USDCHF – w strefie podaży”

W tej analizie pisanej do południa warunkiem dla spadków było utrzymanie kształtującego się maksimum na histogramie MACD do zamknięcia sesji. Przewidywałem też zasięg spadków i jako potencjalny TP i poziom, gdzie cena może zawrócić wskazałem: cyt:  Celem dla ewentualnych spadków może być strefa popytu 0.9975-60, która niebawem pokrywać się będzie z dynamicznym wsparciem tworzonym przez ograniczenie kanału wzrostowego, w którym ostatnio para się porusza (niebieska kropkowana linia). Możliwe, że dojdzie do konfluencji wsparć i w tym miejscu nastąpi reakcja popytu.”

I tak dokładnie rynek się zachował, co widać na wykresach porównujących stan opisany w analizie i aktualny. Wspomniałem tez o jeszcze jednym czynniku wspierającym moje spadkowe nastawienie, który ujawniam teraz – jest to dywergencja spadkowa (-) utworzona pomiędzy wykresem ceny a MACD na Daily – chodzi o maksima z 10.05 i 31.10. Analiza trafna i pomimo, że minęła tylko jedna doba udało się wykorzystać spadki i zaksięgować 40p. Wydaje się, że w przyszłym tygodniu spadki będą kontynuowane.

pipsy 29-03
Zamknięte zlecenia 29.10-03.11

Podsumowując miniony tydzień, uzbierałem 103p na podstawie wyżej wymienionych analiz.


Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here