Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Piątkowa sesja była ostatnią sesją sierpnia, miesiąca tradycyjnie uznawanego za “urlopowy” szczególnie w zachodniej Europie. Przykładowo w słonecznej Italii 75% mieszkańców bierze urlop w sierpniu, i nie tylko wielki biznes, pracownicy banków czy ogólnie pojęta finansjera…ale w sierpniu spotkacie tam pozamykane sklepy, zakłady i stacje benzynowe. O spotkaniu rodowitych Włochów też zapomnijcie, bo kto sprawny, majętny i młody ten w sierpniu ucieka jak najdalej, co najwyżej spotkacie grupy przybyszy z Afryki…

Pomarzyć możecie też o specjalistycznej opiece medycznej, bo na szpitalnych dyżurach pracuje tyko połowa personelu. Także o usługach, jak choćby fryzjer, okulista czy weterynarz dla pupila… zapomnijcie, oni też przecież są na urlopie. W urokliwych mniejszych miasteczkach prawdopodobnie nie kupicie nawet świeżego chleba… Rynki finansowe w tym forex zazwyczaj też popadał w marazm w tym okresie…ale w tym roku okazało się być inaczej. Płynność i zasięgi ruchów dziennych wcale nie odbiegały dużo od miesięcy poprzedzających wakacje. Przyczyna? Hmmm… wydaje się dość oczywista. Prezydent Trump i rozpętana przez niego wojna celna z całym światem nie pozwoliła na nudę, niepewność związana z umową EU-UK w sprawie Brexitu tez miała w tym swój udział.

Spójrzmy więc jak zachowały się w minionym tygodniu waluty i czy sprawdziła się nasza analiza “EURUSD – oRGR i dywergencje na H4 i D1” z poniedziałku 27/08/18.
W analizie, poza tym że opisałem wzrostowy oRGR i ustaliłem poziom linii szyi, której pokonanie było warunkiem do wzrostów, to jeszcze zauważyłem że :-“mamy więc do czynienia ze sprzecznymi sygnałami – na D1 dywergencja wzrostowa, a na H4 spadkowa. Mając na względzie, że sygnały z wyższych TF są zazwyczaj silniejsze, możemy po chwilowych spadkach spodziewać się powrotu do wzrostów.” Patrząc na wykres widzimy, że spadki były niewielkie, a wzrosty nastąpiły szybciej niż się spodziewałem, dywergencja na H4 zadziałała w drugiej kolejności. Cena powędrowała 120p w górę i po dotarciu w okolice poziomu 1.1740, który od lipca 4-krotnie stawiał opór znów zawróciła i obecnie znajduje się poniżej linii szyi wspomnianej formacji oRGR.

EURUSD H4 – cena w piatek zawróciła i ponownie znajduje się poniżej lini szyi oRGR

A co działo się na innych parach?

W dzisiejszym podsumowaniu tygodnia zrobię jeszcze krótką analizę “post factum” dwóch innych par walutowych pod kątem zgodności z założeniami strategi PA+MACD. Co prawda nie pojawiły się one na portalu, ale były przedmiotem dyskusji na naszym chacie. Pierwszy przykład to GBPUSD. Po pojawieniu się maksimum na MACD (zmiana koloru na czerwony) nastąpiły spadki , poparte wyraźną dywergencją. Spadki mogą być kontynuowane w czasie najbliższej sesji, bo dywergencja jest jeszcze w fazie spadkowej.

GBPUSD H4

Druga para spełniająca założenia strategii PA+MACD to USDJPY. Sytuacja podobna jak w przypadku funta z tą różnicą, że dywergencja już się zrealizowała i notowania zaczynają zawracać co może zapowiadać powrót do wzrostów.

USDJPY H4

Analizując wykresy skorzystałem ze strategii PA+MACD, której opis znajdziecie na portalu. Strefy wsparcia i oporu są rysowane automatycznie przez wskaźnik MT4 -“SUPDEM”. Zwolenników AT zapraszam do  grupy na FB , gdzie traderzy dzielą się na bieżąco swoimi pomysłami jak pokonać rynek 😉


Jeśli masz pytania dotyczące powyższych analiz czy strategii w nich wykorzystywanych zapraszam do dyskusji na forum.comparic.pl, gdzie te analizy są również zamieszczane w dziale: Analizy i prognozy i tam też można komentować i śledzić jak potoczyły się dalsze losy danej pary czy surowca oraz ocenić skuteczność analizy. Zachęcamy do współtworzenia tego cyklu i przysyłania na adres redakcji swoich analiz, które po paru dniach będziemy wspólnie z autorem oceniać co do sprawdzalności jak i ewentualnych błędów w założeniach. Chętnych do zamieszczania swoich analiz zapraszamy tu: https://comparic.pl/dolacz-strefy-autorow-goscinnych-comparic-pl-daj-sie-uslyszec/.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here