Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Koronowirus już nie jest tylko chińskim problemem. Na dowód tego, że choroba rozprzestrzenia się dalej, Meksyk, Ekwador i Brazylia ogłosiły swoje pierwsze przypadki, a pierwsze przypadki w Afryce zostały potwierdzone w Algierii, Egipcie i Nigerii. Nowa Zelandia również potwierdziła swój pierwszy przypadek.

Trzy największe do tej pory wykryte międzynarodowe ogniska choroby miały miejsce w Korei Południowej, gdzie odnotowano ponad 3 000 przypadków, na pokładzie zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii statku wycieczkowego Diamond Princess zadokowanego w Jokohamie w Japonii, gdzie zakażonych zostało ponad 700 osób, oraz we Włoszech, gdzie potwierdzono ponad 1 000 przypadków.

Światowa gospodarka zaczyna odczuwać skutki paraliżu gospodarki chińskiej. Przerwany łańcuch dostaw z Chin zaczyna mieć wyraźny wpływ na produkcję w wielu innych krajach. Zamknięte dwa tygodnie temu zakłady Hyundai w Korei to był zaledwie początek wpływu tego wirusa na światową gospodarkę. Ogromne straty ponoszą firmy transportowe (lotnicze, morskie i lądowe), branża turystyczna czy przemysł motoryzacyjny, gdzie np. w Chinach zakup nowych samochodów spadł o 92%.

Niewątpliwie koronowirus dotarł do świadomości “ulicy” jak i do wielkiego biznesu, który zaczyna dopuszczać możliwość ogólnoświatowej recesji. “Czarny łabędź” zawitał na indeksach największych giełd.

W minionym tygodniu analizowałem indeks SP500 i Złoto. Zazwyczaj te dwa instrumenty podlegały negatywnej korelacji, czyli jak jedno rosło to drugie traciło na wartości i odwrotnie. Jednak w ostatnich miesiącach ta tradycyjna korelacja przestała obowiązywać i nie można było na niej polegać planując handel na którymś z tych instrumentów.

S&P500 24-29.02.2020

SP500
S&P500 H4 24-29.02. Korekta trwa.

W poniedziałkowej analizie –“S&P500 – czy to już ten moment… czy to koronokorekta?”  pisałem:” …jak spojrzymy na wykres dzienny to zauważymy formację objęcia bessy z której indeks dzisiaj wypadł z dużym impetem, sesja azjatycka otworzyła się ze spadkową luką. Wszystko wskazuje , że doczekaliśmy się długo wypatrywanej korekty spadkowej na SP500, prawdopodobnym celem podaży może okazać się poziom 3115. Scenariusz spadkowy wspiera niedźwiedzia dywergencja na wykresie dziennym.”

Patrząc na wykres porównawczy 24 i 29.02 – widzimy, że korekta spadkowa stała się faktem. Jak długo potrwają spadki na indeksie? Trudno przewidzieć czy odnotujemy efekt śnieżnej kuli…czy jednak spadki wyhamują. W kwietniu pojawią się raporty kwartalne spółek notowanych na giełdach… wtedy może też być ciekawie…

GOLD 26-29.02.2020

GOLD
GOLD 26-29.02 Spadki po pokonaniu konfluencji wsparć nabrały dynamiki

Złoto analizowałem w środę,”Złoto (XAU) – spadnie, ale czekam na potwierdzenie“. Pisałem tak:-” Trudno powiedzieć czy to SP500 niesłusznie rosło czy złoto zapomniało o korelacji z tym ważnym indeksem… w każdym razie sytuacja wygląda na dzisiaj tak, ze w mojej opinii czekają nas spadki na złocie.Warunkiem uruchomienia sprzedaży jest trwałe ( zamknięcie dziennej świecy poniżej ) pokonanie poziomu 1633. Jeżeli w tym czasie MACD tworząc maksimum wejdzie w fazę spadkową (zmieni kolor na czerwony) prawdopodobieństwo spadków będzie bardzo duże. Celem podaży może być najbliższy poziom wsparcia 1611 i potem kolejny 1590.”

Spadki nastąpiły i faktycznie po uporaniu się ze wspomnianym poziomem 1633, stały sie one dośc dynamiczne, a wsparcia wymienione w analizie pękały jedno za drugim bez problemu. Cena złota dotarła do 1560 $/oz . Na MACD na wykresie dziennym doczekaliśmy się maksimum i pojawił sie pierwszy niższy słupek (czerwony). Dalsze spadki niewykluczone. Być może fundusze hedgingowe i inne “grubasy” sprzedają złoto, kupione wcześniej po niskich cenach, by pokryć straty na akcjach… to taka jedna ze spiskowych teorii tłumacząca brak korelacji pomiędzy giełda i złotem..;)


Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here