Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


S&P500 03.02-08.02.2020

S&P500 – gdy pojawiła się dywergencja wzrostowa – scenariusz spadkowy przestał być aktualny

W mijającym tygodniu opublikowałem dwie analizy i… obie okazały się nietrafione. Tydzień rozpocząłem od analizy indeksu S&P500.Pisałem tak: “Piątkowa świeca dzienna ( wykres powyżej) objęła swoim zasięgiem czwartkową tworząc formację objęcia bessy. Dodatkowo indeks znalazł się pod linią trendu wzrostowego potwierdzając jego pokonanie. MACD na wykresie dziennym nadal w fazie spadkowej.”
Przewidywałem dalsze spadki… jednak rynek wybrał inny kierunek i w czwartek 6.02 indeks ustanowił kolejne ATH czyli historyczne maksimum.

Czy można było przewidzieć taki scenariusz?

W momencie robienia analizy wiele czynników wskazywało na kontynuacje spadków, jednak gdy pojawiła się pierwsza oznaka, że MACD przechodzi w fazę wzrostową ( pojawił się zielony słupek na wykresie) i powstała dywergencja wzrostowa, można było się spodziewać, że indeks zmieni kierunek na północny.
Aktualnie dywergencja już się skończyła i indeks lekko stracił od swojego maksimum. Czy w kolejnym tygodniu możemy spodziewać się korekty ostatnich wzrostów? Tak, ale pod warunkiem, że na wykresie dziennym pojawi się dywergencja spadkowa – co jest całkiem prawdopodobne.

AUDUSD 04-08.02.2020

AUDUSD Daily – scenariusz wzrostowy okazał się niewypałem…cena wzrosła zaledwie 50p po czym cena już tylko spadała ustanawiając minimum na poziomach z 2009 roku.

Kolejna analiza to “AUDUSD – czy MACD potwierdzi objęcie hossy?”. Pisałem tak:”Jeżeli wspomniana formacja będzie poparta ustanowieniem minimum na MACD i oscylator przejdzie w fazę wzrostową, opierając się na założeniach mojej strategii PA+MACD, będzie to sygnał do korekty wzrostowej. Przewidywanym celem popytu może być najbliższy, ważny poziom S/R – 0.9800. Był on już wcześniej wielokrotnie testowany jako wsparcie i opór i tym razem może zadziałać jako opór.”

Analiza powstała tuż po decyzji RBA, który pozostawił stopy procentowe bez zmian co początkowo umocniło AUD. Cena jednak nie dotarła do planowanego w analizie poziomu 0.6800. Wzrosty trwały tylko do końca następnego dnia, i po osiągnięciu poziomu 0.6775, od czwartku obserwowaliśmy tylko spadki. Cena spadła poniżej rocznego minimum i znalazła się na poziomach widzianych ostatni raz 11 lat temu.

MACD ponownie maleje, przyszłość pary trudno przewidzieć. Negatywny wpływ koronowirusa na gospodarkę Chin i pośrednio na nastawioną na eksport do tego kraju Australię, nie nastraja optymistycznie co do przyszłych notowań waluty tego kraju.


Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here