Naga MarketsNiewątpliwie wydarzeniem tygodnia dla rynku forex byly decyzje ECB co do dalszej polityki monetarnej. Prezes Draghi na koniec swojej kadencji zdecydował się na przeforsowanie kolejnego szerokiego pakietu luzowania monetarnego. Są w nim takie elementy jak uatrakcyjnienie pożyczek dla banków (TLTRO), obniżka stopy depozytowej z -0,4 do -0,5%, wprowadzenie 0% dla banków do pewnego limitu oraz powrót program skupu ilościowego (QE) w rozmiarze 20 mld euro miesięcznie. Dla rynku walut jednak największe znaczenie ma to, co dzieje się ze stopami procentowymi. Tu oficjalnie mamy obniżkę stopy depozytowej o 10 punktów bazowych.


Mając na względzie to wydarzenie, spodziewając się zamieszania na parach z Euro, swoje zainteresowanie skierowałem na mniej podatne na te wiadomości instrumenty GOLD i NZDUSD.

GOLD 09-14.09.2019

GOLD Daily – ostatnie dwie świece dzienne z górnymi knotami sugerują dalsze spadki ceny złota.

Poniedziałkową analizę GOLD oparłem na formacji Objęcia Bessy, która pojawiła się na wykresie tygodniowym. Pisałem tak:“…dodatkowo mamy trwającą niedźwiedzią dywergencję co razem z malejącym MACD na wykresie tygodniowym wskazywałoby na dalsze spadki ceny złota. Warunkiem zajęcia pozycji short w tym wypadku może być pokonanie strefy konfluencji czyli obszaru pomiędzy 1500-1497 $/oz.”

Na podstawie przebiegu notowań kończącego się tygodnia możemy stwierdzić, że nastąpiło skuteczne wybicie dołem ze wspomnianej w analizie formacji objęcia bessy i przyszły tydzień może przynieść dalsze spadki na tym instrumencie.

NZDUSD 11-14.09.2019

NZDUSD H1 – cena pokonała średnią EMA144 wbrew założeniom strategii, ostatnim bastionem byków jest strefa popytu (brązowa) 0.6370-0.6360

Analizę NZDUSD oparłem na strategii EMA144. Pisałem tak: “ Patrząc na wykres H1 pod kątem strategii EMA144, zauważymy, że wcześniej cena dość dokładnie respektowała tą średnią jako dynamiczny opór, a po jej pokonaniu jako wsparcie. Notowania zbliżają się już do średniej, co zgodnie z założeniami wspomnianej strategii daje nam sygnał do zajęcia pozycji BUY, gdyż średnia teraz pełni rolę wsparcia. Dopiero pokonanie średniej i poziomu 0.6400 może świadczyć o zanegowaniu scenariusza wzrostowego, dlatego nasz SL powinien znajdować się w okolicy ostatniego lokalnego minimum 0.6360, a TP przy najbliższej strefie podaży 0.6480.”

Rynek jednak nie skorzystał z mojej wzrostowej wersji i średnią EMA144 pokonał bez większego problemu. Ostatnią nadzieją dla kupujących jest strefa wsparcia  0.6370/0.6360 i powstanie formacji odwróconego RGR. W środę w przyszłym tygodniu FED ogłosi decyzję o poziomie stóp procentowych w USA, co niewątpliwie zatrzęsie rynkiem i prawdopodobnie to wydarzenie będzie miało znacznie większy wpływ na notowania walut niż teoretyczne rozważania i zasady Analizy Technicznej.

Przy okazji zapraszam zainteresowanych na  webinar  “Jak  przygotować wykres do analizy technicznej”. Spotkanie które osobiście poprowadzę odbędzie się we wtorek (17.09.2019 roku) o godzinie 20:00.

W czasie wykładu w kilku krokach pokażę jak dzięki naniesieniu na wykresie kilku prostych linii i średnich kroczących stanie się on bardziej czytelny i gotowy do analizy. Jak prawidłowo rysować:

  • linie trendu
  • poziomy wsparć i oporów (S/R)
  • średnie kroczące
  • strefy popytu i podaży
  • jak znajdować strefy i punkty konfluencji
    a po wykładzie zainteresowanym udostępnię szablon (do MT4) wraz ze składowymi (wskaźniki) przydatny do strategii PA+MACD.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here