Naga MarketsPierwszy tydzień września pokazał, że nastroje wakacyjne już mamy za sobą, wróciła zmienność, pojawiły się oznaki ożywienia tak na giełdach jak i na rynku forex.
Nadal z czołówek mediów, czy to tradycyjnych gazet czy internetowych, nie znika temat Brexitu.


Forsowany przez Borisa Johnsona termin wyjścia z Unii 31.X.2019 z umową lub bez niej nie znajduje wystarczającego poparcia w parlamencie. Szykują się nowe wybory, w poniedziałek prawdopodobnie zapadną decyzje w tej sprawie. Nie pozostaje to bez wpływu na notowania brytyjskiego funta. Po przegłosowaniu w przez Izbę Gmin ustawy blokującej wyjście z UE bez umowy, GBP odzyskał siły i dość mocno odbił, bo aż o 400p od tegorocznego dna ustanowionego na 1.1960.

Oczywiście tradycyjnie jak to w pierwszy piątek miesiąca –“payrollsy”. Rynek trochę został zaskoczony, bo okazały się o 30 tys. miejsc pracy niższe niż oczekiwano. Dolar w stosunku do pozostałych par zaczął trochę tracić, jedynie funt w zasadzie nic nie zyskał co sugeruje, że rynek czeka na poniedziałkowe wieści z parlamentu UK.

W tym tygodniu analizowałem parę NZDUSD, która od blisko 6 tygodni poruszała się w silnym trendzie spadkowym i wg. założeń mojej strategii PA+MACD pojawiały się znaki świadczące o początkach korekty. Spójrzmy na wykresy poniżej jak rynek zweryfikował moje teoretyczne rozważania.

NZDUSD 02-06.09.2019

kiwi, nzd, usd
NZDUSD H1 – cena zdecydowanie pokonała planowany poziom i po pokonaniu oporu kanału wzrosła o 160p

W analizie z poniedziałku: “NZDUSD – możliwa korekta po 6 tygodniach spadków” – pisałem tak:” Na wykresie powyżej (…) mamy dywergencje wzrostową, która rozpoczęła się w piątek po południu w trakcie sesji amerykańskiej, a dzisiejsza sesja azjatycka potwierdziła jej kontynuację.Gdy spojrzymy na wykres H1 to zauważymy, że cena wybija górą z kanału spadkowego. I tu również mamy dywergencje wzrostową na cena/MACD. Jeśli ruch w górę będzie kontynuowany to najbliższa strefa podaży 0.6340 może być pierwszym celem trwającej aktualnie korekty.”

Najbliższa strefa podaży nie stawiała długo oporu i cena poleciała znacznie wyżej – 160p – od momentu pokonania górnej krawędzi kanału. Można uznać że strategia zadziałała i analiza się sprawdziła.

Warto przyjrzeć się wykresowi H1 i spojrzeć nań pod kątem mojej drugiej strategii  opartej na EMA144.

NZDUSD H1 – cena respektowała średnią EMA144 jako opór przed jej pokonaniem i po pokonaniu jako dynamiczne wsparcie

Zgodnie z założeniami tej strategii (opis jest tu) – jeśli cena respektuje średnią jako opór to po jej zdecydowanym pokonaniu (silny impuls) jest duże prawdopodobieństwo, że zadziała jako wsparcie przy pierwszym kontakcie z ceną i możemy w jej okolicy szukać wejścia w longi.

Na załączonym wykresie widać, że w tym przypadku tak się właśnie stało i cena po re-teście średniej powędrował w górę zgodnie z kierunkiem w jakim średnia została pokonana.


Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here