Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia dla rynków finansowych było opublikowanie protokołów z posiedzenia FOMC i spotkania elity finansjery w Jackson Hole. Protokół z lipcowego posiedzenia FOMC wypadł nieco jastrzębio w zderzeniu z aktualna sytuacja na rynkach, ale trzeba pamiętać, że były sporządzany w innej rzeczywistości (na dzień przed eskalującym sporem handlowym USA-Chiny). Tylko dwóch członków Komitetu opowiadało się za cieciem o 50 pb, za to „kilku” chciało zostawić stopy procentowe bez zmian, co jednak jest spójne z późniejszymi komentarzami Fedowców. Przemówienie Powela w Jackson Hole wydało się być bardziej “gołębie”, ruchy na rynku były stosunkowo stonowane. Początkowo akcje rosły, dolar trochę tracił w stosunku do innych walut, ale po około godzinie osłabienie dolara nabrało tempa i to nie pod wpływem wystąpienia szefa FEDu a dzięki pogłoskom, że Trump ma ogłosić ważne informacje dotyczące wojny celnej z Chinami.

Spójrzmy jak sprawdziły się moje analizy, i jak wyżej opisane zdarzenia wpłynęły na ich skuteczność.

GBPJPY 18-23.08.2019

GBPJPY H4 19-23.08 – cena po kilku dniach konsolidacji ostatecznie w czwartek wybiła z IB i wzrosła o 135p

Tą parą walutową interesowałem się już w zeszłym tygodniu, a w ten poniedziałek ponownie zrobiłem analizę sytuacji na wykresie i pisałem tak:“Ostatnio dość często mamy do czynienia z podwójnymi formacjami, tzn. w Inside Barach tworzą się Outside Bary i odwrotnie. Taki właśnie przypadek pojawił się w zeszłym tygodniu na GBPJPY. Patrząc na MACD, na obu interwałach D1 i H4 sentyment jest wzrostowy. Można spodziewać się dalszych wzrostów po skutecznym wybiciu ceny z IB…”

Przypuszczenia okazały się być słuszne, ale musieliśmy poczekać do czwartku, żeby ten scenariusz się ziścił. Na powyższym wykresie porównawczym widać że wybicie było “konkretne” a jego zasięg wyniósł 135p do momentu, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia z Jackson Hole.

USDCHF 22-23.08.2019

USDCHF H4 – cena początkowo po wybiciu z Outside Bara rosła zgodnie z kierunkiem wybicia, ale po tweetach Trumpa gwałtownie zawróciła

W przypadku tej pary, moje zainteresowanie wzbudziła dywergencja wzrostowa na D1 i objęcie hossy, które w przypadku wybicia górą z formacji tworzyły by konfluencję zdarzeń wspierającą scenariusz wzrostowy. Pisałem tak: ”  Na parze USDCHF ( dolar do franka szwajcarskiego), wczorajsza świeca dzienna objęła swoim zasięgiem świecę wtorkową, tworząc formacje Price Action -Objęcie Hossy ( wzrostowy Outside Bar). Na wykresie dziennym trwa dywergencja wzrostowa, która zgodnie ze strategią PA+MACD wspiera możliwość wybicia z formacji górą”.

Takie wybicie nastąpiło w czasie sesji azjatyckiej ( w nocy) i cena powędrowała 40p w górę…niestety nie dotarła do planowanego w analizie poziomu 0.99 . Wieści, że Trump planuje ogłosić jakieś rewelacje dot. handlu z Chinami, spowodowało wzrost ryzyka na rynkach i tradycyjnie frank stał się “save heaven” , stąd nagły zwrot notowań i cena pary USDCHF znacznie spadła.Tą rewelacją okazało się, że prezydent USA planuje cło 25% na cały import z Chin co może dalej umacniać franka i jena.

Patrząc na aktualną sytuację na wykresie, możemy zauważyć ,że utworzyła się formacja objęcia bessy, gdyż dzisiejsza świeca spadkowa całkowicie objęła swoim zakresem wczorajszą co może sugerować dalsze spadki w poniedziałek.


Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here