Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


Minął kolejny tydzień potyczek z rynkiem, zweryfikujemy dwie analizy. Pierwsza z poniedziałku dotyczyła ropy OIL.WTI. Byliśmy świeżo po tajemniczych wybuchach na dwóch tankowcach, USA sugeruje , że były to miny podłożone przez Iran, jak było naprawdę pewnie nigdy się nie dowiemy… komuś wyraźnie zależy na wywołaniu konfliktu w cieśninie Ormuz. Mierząca w najwęższym miejscu 33 kilometry cieśnina Ormuz to najważniejsza droga pozwalająca na transport ropy z Zatoki Perskiej. Być może powodem była chęć podbicia niskiej ceny ropy, która po tych incydentach znacznie zdrożała. Spójrzmy więc na wykresy, czy oddają to co się dzieje w polityce.

OIL.WTI 17-21.06.2019

OIL.WTI – po pokonaniu górnego limitu konsolidacji nastąpiły dynamiczne wzrosty ceny.

W poniedziałkowej analizie zaznaczyłem strefę pomiędzy 51.10-54.50 gdzie wcześniej cena ropy konsolidowała dwukrotnie i ponownie w tym rejonie od dwóch tygodni nie była w stanie tych granic przekroczyć. Zalecałem wstrzymanie się ze zleceniem do momentu pokonania którejś z granic i faktycznie warto było poczekać, gdyż po wybiciu z konsolidacji cena dynamicznie ruszyła na północ. Aktualnie cena zbliża się do strefy podaży znajdującej się na poziomie 59$ za baryłkę.

EURNZD 19-21.06.2019

EURNZD H4 – cena lekko wybiła dół formacji ale zawróciła i dynamicznie powędrowała w górę.

Druga analiza to środowa: “EURNZD – Gdy Objęcie Bessy i dywergencja idą w parze”. Stawiałem na spadki, opierając się na konfluencji zdarzeń, jakimi była formacja Objęcia Bessy i dywergencja na MACD. Pisałem tak:” Aktualnie sytuacja wydaje się być dość klarowna, prawdopodobieństwo dalszych spadków bardzo duże, gdyż powstaniu tej formacji towarzyszy pojawienie się dywergencji spadkowej na MACD co tworzy konfluencję sygnałów i jest mocnym wsparciem dla scenariusza spadkowego.“.   Niestety rynek nie zachował się zgodnie z moimi przewidywaniami i po nieskutecznym wybiciu ( 20p) dolnego limitu formacji dynamicznie powędrował na północ. Czy kolejne dni przyniosą kontynuacje wzrostów przekonamy się niebawem, gdyż w nocy 25/26.06 bank RBNZ ogłosi decyzje dot. stóp procentowych w Nowej Zelandii co niewątpliwie wpłynie na notowania tej pary.

Tydzień ubogi w pipsy, ale w sumie kilka zleceń zamkniętych na plus… parę otwartych zleceń zostawiłem na weekend, w tym na EURNZD na sporym minusie.


Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here