Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


ZŁOTO – szlachetny metal, znany ludzkości od kiedy to Egipcjanie w 3600 r.p.n.e posiedli umiejętność wytapiania tego cennego kruszcu. Dlaczego właśnie złota ludzkość tak pożąda? Bo po pierwsze, złoto to pierwiastek bardzo rzadko występujący na ziemi. Całe dotychczas wydobyte złoto zmieściłoby się w sześcianie o boku 20 metrów i wadze 172 tys ton. W bryle o takich wymiarach pomieściłaby się cała biżuteria oraz złoto bulionowe zgromadzone dotychczas przez ludzi. Po drugie złoto, to niezwykle plastyczny i doskonale przewodzący metal, używany w elektronicznych urządzeniach dzięki szczególnej własności jaką jest nie reagowanie z powietrzem, wilgocią i innymi korozyjnymi utleniaczami. Po trzecie…patrz punkt pierwszy…;). Jednak nie te cechy złota skłoniły mnie do analizy jego ceny. To ciekawe formacje Price Action jakie pojawiły się na wykresie skusiły by się tym instrumentem zainteresować.

GOLD 29-31.05.2019

GOLD H4 – cena podążyła na północ dalej niż oczekiwałem

W środę 29.05 opublikowałem analizę ZŁOTA, którym zainteresowałem się, gdy na wykresie utworzyły się dwie formacje świecowe – klin zniżkujący i Inside Bar. Trudno było zdecydowanie postawić na jakiś konkretny kierunek, ale z zachowania ceny bardziej prawdopodobny wydawał się ruch w górę, a pisałem tak: –“Na wykresie H4 możemy dość dokładnie zobaczyć, że pierwsze wybicie z klina nie było kontynuowane i cena zawróciła do formacji. Tydzień temu nastąpiła druga próba i jak na razie cena znajduje się ponad oporem klina, który został przetestowany skutecznie dzisiaj w nocy – co skutkowało odbiciem od tego oporu, który teraz posłużył jako wsparcie dla ceny.
Wydaje się, że decydujący o dalszym kierunku ceny Złota, będzie kierunek w jakim nastąpi wybicie z IB. Jak na razie wszystko wskazuje, że nastąpi ono w górę.”

Sytuacja pokazana na załączonym wykresie potwierdza zgodność teorii z praktyką, kierunek okazał się dobrze przewidziany, natomiast zasięg ruchu okazał się być bardziej okazały niż zakładany. Po raz kolejny formacje klina i Inside Bar sprawdziły się i rynek zachował się zgodnie z teorią, czyli zasadami Price Action.

GBPNZD 27-31.05.2019

GBPNZD H4 – nastąpił kolejny re-test górnego limitu Inside Bara, wszystko wskazuje, że w przyszłym tygodniu możemy się spodziewać spadków.

Tą parą zainteresowałem się nie tylko ze względu na sporą zmienność w porównaniu z innymi instrumentami forex, ale również powstałą formacją Inside Bar. Zakładałem dwa możliwe scenariusze w zależności od tego w którą stronę nastąpi wybicie z tej formacji, jednak oba w efekcie końcowym miały skierować notowania na południe.

W poniedziałkowej analizie GBPCHF pisałem tak:-“Gdy spojrzymy na poniższy wykres H4, możemy rozpatrywać dwa scenariusze, zależne od kierunku w jakim notowania wybija ze wspomnianej formacji IB.
Na wykresie zaznaczyłem scenariusz wzrostowy – “niebieski” i spadkowy –“czerwony”. Mając na względzie, że w czasie ostatnich spadków pojawiły się dwa wyraźne pin bary, wskazujące na wyraźną niechęć rynku do wzrostów, analizowany IB prawdopodobnie okaże się formacją kontynuacji spadków, dlatego scenariusz “czerwony” wydaje się bardziej prawdopodobny. “

Jak widać na załączonym obrazku, żaden ze scenariuszy się nie zrealizował, a cena nadal porusza się w IB. Na co jednak warto zwrócić uwagę, to kolejna próba pokonania górnej półki IB, zakończona utworzeniem pin bara, trzeciego w tym miesiącu. Tworzą one lokalną linię trendu spadkowego (niebieska linia) i w przecięciu z górą Inside Bara stworzyła się konfluencja oporów.

Do podobnej sytuacji ( konfluencji oporów) doszło dzisiaj na USDCAD… a jak to wpłynęło na notowania pozostawiam do oceny czytelnikom tego artykułu. Ja tej parze poświęcę następną analizę, która pojawi się na początku przyszłego tygodnia. A ten, bazując na powyższych analizach zakończyłem tak:

Tydzień 22/2019 -pipsy

Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here