Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


W mijającym tygodniu analizowałem trzy pary walutowe USDJPY, USDCHF i AUDUSD. Dwie pierwsze zgodnie z zasadami Price Action i jej podstawowymi formacjami, a tą ostatnią w trochę w inny sposób, mianowicie skorzystałem ze wskaźnika envelopes, który miał mi wskazać najbliższą przyszłość notowań na tej parze. Co z tego się sprawdziło, a co nie, opisuje w kolejnym, już 43-cim co tygodniowym artykule z cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką”.

Analiza która ukazała się w poniedziałek jak wskazuje tytuł: “USDJPY i USDCHF – możliwe dalsze umocnienie Jena i Franka” dotyczyła dwóch par i na obu przewidywałem spadki. Poniższe wykresy pokazują, że nie pomyliłem się i wróżby sprawdziły się w obu przypadkach.

USDJPY bardzo szybko zrealizował scenariusz spadkowy, co widać na pierwszym wykresie porównawczym. W tym przypadku (teoretyczną) podstawą do nastawienia się na spadki było :”Na wykresie H4 pojawił się spadkowy pin bar negujący poziom 111.70 i cena, po możliwej małej korekcie wzrostowej ( w kierunku dolnej granicy IB), może zacząć podążać w kierunku najbliższej strefy popytu 110.20. Zlecenia sell ze Stop Lossem powyżej 111.70 mogą okazać się dobrym pomysłem na najbliższe sesje.”

Pierwsza sesja tego tygodnia otworzyła się z luka spadkową, spadki przebiegały bez większych korekt.

usd/jpy may
USDJPY – notowania w poniedziałek otworzyły się luka spadkową, cena dynamicznie spadała, w tym tygodniu blisko 130 pipsów.

USDCHF – W tej poniedziałkowej analizie spadki przewidywałem opierając się na świeżo utworzonej formacji Objęcia Bessy – (Outside Bar) – zaznaczona niebieskim prostokątem. Pisałem tak: ” … piątkowa świeca dzienna utworzyła formację objęcia bessy (outside bar) i przy malejącym oscylatorze MACD jest to dość mocny sygnał do kontynuacji spadków. Ponownie strefa popytu 1.01240 może stać się miejscem walki popytu z podażą co może skutkować kolejna korektą wzrostową. Jednak gdyby doszło do pokonania tego poziomu , spadki mogą stać się bardziej dynamiczne…”.

Tu początkowo przebieg notowań nie był tak jednoznaczny jak w przypadku poprzedniej pary, zanim doszło do spadków, rynek próbował ustanowić kolejne maksimum wystawiając moją cierpliwość na próbę. Ale wszystko dobrze się skończyło, cena po wyjściu z OB przetestowała go od dołu ( to ta przewidywana w analizie korekta) i cena poleciała w dół aż miło było patrzeć.

USD/CHF
USDCHF – cena idealnie przetestowała OB od dołu i dynamicznie powędrowała na południe.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

AUDUSD – kolejna analiza z mijającego tygodnia, bardzo świeża, bo pisana w czwartek po południu. Tu analizując sytuację na wykresie wspomogłem się wskaźnikiem “envelopes” – “AUDUSD – oczekiwanie na korektę wg Envelopes”. Jak stosować ten wskaźnik opisane jest w kilku art. na Grupie Traderów na facebooku, więc nie będę się tu szerzej rozpisywał. Na podstawie poniższych wykresów z czwartku i dzisiejszym możemy stwierdzić, że i tym razem teoria została potwierdzona praktyką, a cena ruszyła we wskazanym kierunku pokonując drogę 40 pipsów.

AUDUSD H1 – cena wykonała ruch do góry ale nie dotarła do strefy podaży, możliwe, że w przyszłym tygodniu ten ruch zostanie dokończony.

Jak widać na powyższych przykładach, nie ma jednej uniwersalnej strategii, która może być stosowana w day tradingu. Warto mieć ich kilka i w zależności od tego co dyktuje rynek, dobierać najbardziej odpowiednią do aktualnej sytuacji na wykresie. Dotyczy to oczywiście zwolenników analizy technicznej… bo pozostali traderzy maja inne sposoby na wygrywanie z rynkiem.

Pipsy tydzień 19/2019

Na bazie tych analiz, w tym tygodniu uzbierałem 260p.


Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here