Naga MarketsMiniony tydzień okazał się równie zmienny jak poprzednie. Rozprzestrzeniający się koronawirus ma coraz bardziej negatywny wpływ na gospodarki zaatakowanych krajów. Banki centralne prześcigają się w obniżaniu stóp procentowych, większość krajów rozwiniętych ma je już bliskie zeru. Japonia, Dania i Szwajcaria nawet ujemne.

Kraj Wysokość  stóp procentowych
Polska 1
USA 0.25
Nowa Zelandia 0.25
Australia 0.25
Strefa Euro 0
Japonia -0.1
Dania -0.6
Szwajcaria -0.75

Pisząc poniedziałkową analizę zadałem sobie pytanie czy w tak zmiennych warunkach fundamentalnych, analizowanie wykresów na bazie Analizy Technicznej ma sens. Czy tak jest, najlepiej jest przekonać się porównując wnioski z analiz ze stanem faktycznym… czyli jak teoria oparta na “technice” sprawdziła się w praktyce.

Analizowałem trzy instrumenty- Złoto, USDJPY i EURUSD.

GOLD 16-21.03.2020

GOLD weekly march
GOLD Weekly – tu analiza techniczna wskazała prawidłowy kierunek

W przypadku Złota, była to kontynuacja analiz z poprzedniego tygodnia. W poniedziałek pisałem tak: “W minionym tygodniu analizowałem Złoto i w podsumowaniu tygodniowym w ostatnim zdaniu zaryzykowałem stwierdzenie w oparciu o techniczną sytuację na wykresie, że to nie koniec spadków na tym metalu… Za parę sesji przekonamy się czy kolejne objęcie bessy na wykresie tygodniowym i towarzysząca tej formacji silna dywergencja spadkowa wskazały mi właściwy kierunek ( południowy) dla tego instrumentu”. No i faktycznie przewidywane spadki były kontynuowane, cena złota zatrzymała się na zaznaczonej na wykresie strefie popytu 1450 $/oz. Tu można powiedzieć że AT sprawdziła się w 100%.

USDJPY 16-21.03.2020

USDJPY 16-21.03.2020 – rosnący MACD wskazywał na rychłą zmianę kierunku na tej parze

Trochę gorzej wypadła druga analiza poniedziałkowa – USDJPY . Pisałem tak:” Na początku marca cena wybiła dołem z kanału wzrostowego i spadła w znaczący sposób do 101.20. Pod koniec minionego tygodnia spadki zostały odrobione i w piątek byliśmy świadkami re-testu pokonanego wsparcia kanału, które pełni teraz funkcję oporu.Sytuacja na świecie wskazuje, że panuje sentyment risk-off czyli ucieczka od ryzykownych inwestycji do bezpiecznych przystani… co by wskazywało, że po re-teście kanału od spodu będziemy świadkami kolejnej fali spadków na parze USDJPY czyli umocnienia japońskiego Jena.”.

Początkowo jen umocnił się i notowania pary spadły o 280p, ale już od wtorkowej sesji jen zaczął tracić kolejne pipsy i para USDJPY do końca tygodnia urosła do poziomu 111.50. Pytanie czy można było przewidzieć taką kolejność zdarzeń, czy był to błąd w analizie i AT okazała się bezradna w obliczu dynamicznych zmian na rynkach finansowych?

Zadaniem moich podsumowań tygodniowych jest weryfikacja wcześniejszych analiz i w przypadku gdy się nie sprawdzą – szukania przyczyny i wyciąganie wniosków na przyszłość.   Strategia PA+MACD , na bazie której robię analizy, zakłada że jak MACD zmienia kierunek ( na wykresie oscylatora objawia się to zmianą koloru kolejnego słupka) to można spodziewać się zmiany kierunku w jakim będzie się poruszać cena.

W przypadku tej analizy nie zwróciłem uwagi na to że na MACD pojawiło się minimum i wartości wskaźnika zaczęły rosnąć. Kolejne “zielone” słupki na MACD zapowiadały rychłą zmianę sentymentu na wzrostowy do którego doszło już w czasie wtorkowej sesji. Można podsumować, że po otwarciu rynków azjatyckich AT zadziałało  – 280p to całkiem niezły wynik, natomiast błędem było zakładać, że te spadki potrwają kilka sesji… MACD wyraźnie sygnalizował co innego.

EURUSD 18-21.03.2020

EURUSD Head and Shoulders
EURUSD 18-21.03.2020 – pokonanie linii szyi zwiększyło dynamikę spadków.Sprawdziła się tez strategia overbalance

W analizie EURUSD ze środy pisałem tak:“Szczególnie widać to na wykresie H1, gdzie wyraźnie ukształtowała się formacja RGR – głowa z ramionami. Cena już pokonała linię szyi (czerwona linia), dzisiaj obserwujemy jej re-test. Wszystko wskazuje na kontynuacje spadków do najbliższego wsparcia znajdującego się w okolicy 1.0860.”

W przypadku tej analizy wystarczy spojrzeć na wykres ze środy i aktualny żeby stwierdzić jednoznacznie – tak, tu AT sprawdziła się w 100%. W piątek notowania EURUSD dotarły do poziomu 1.0630 czyli znacznie niżej od wskazanego w analizie, tym samym realizując zasadę że spadki po pokonaniu linii szyi zazwyczaj są równe wysokości formacji RGR.


Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here