Naga MarketsPod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” publikujemy analizy par walutowych, które po kilku dniach weryfikujemy pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji jest porównanie aktualnej sytuacji z prognozowaną na analizowanym instrumencie. Takie podejście do analiz daje nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.


“Obyś żył w ciekawych czasach” – jest to (podobno) stare chińskie powiedzenie i nie jest bynajmniej życzeniem komuś nadejścia dobrych czasów, lecz wręcz przeciwnie, jest to raczej klątwa… Doświadczamy tej klątwy tu i teraz… bo nadeszły te ciekawe czasy i czy ktoś chce czy nie… wszystko zaczęło się w Chinach…Zagrożenie chorobą wywołaną koronawirusem sparaliżowało światową gospodarkę. Przerwane łańcuchy dostaw spowodowane wstrzymaniem produkcji w wielu zakładach przemysłowych Chin to był dopiero początek kłopotów. Rozprzestrzeniający się wirus dotarł już na wszystkie kontynenty. Aktualne wydarzenia  przypominają scenariusz katastroficznego filmu lub gry komputerowej typu RPG… ale w tym przypadku scenariusz pisze życie… i nie masz jak w grze “trzech żyć”…

coronovirus outbreaks europe march
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Europie

W Europie najciężej doświadczane są Włochy, gdzie ilość zachorowań przekroczyła już 18 tys., Hiszpania 4,2 tys i Francja 3,6 tys. Wirus również nie oszczędza Niemców, gdzie ilość wykrytych chorych to ponad 3 tys.

W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się wirusa kraje na całym świecie podejmują działania mające na celu jego spowolnienie. Rządy wstrzymały loty do krajów zarażonych wirusem, zamknęły miasta, granice są ściśle kontrolowane, osoby wracające do kraju podlegają kwarantannie. Rządy wezwały ludzi do pozostania w domu i zawiesiły ważne wydarzenia sportowe i towarzyskie.
Z braku leków o udowodnionym działaniu na ta chorobę, jedynym skutecznym sposobem uniknięcia epidemii jest prewencja… czyli zapobieganie zarażeniu tym groźnym patogenem. 

Prewencja polega głównie na unikaniu kontaktu z potencjalnymi nosicielami wirusa. W związku z tym zamknięto szkoły, teatry, kina, stadiony, nie działają restauracje, cześć sklepów i galerii handlowych też jest zamkniętych. Ośrodki turystyczne pozamykane, hotele puste a linie lotnicze jeśli działają, wożą głównie “powietrze”. Prezydent Trump wstrzymał wszelkie podroże do i z Europy dla swoich obywateli. Wszelkie zgromadzenia ponad 50 osób są traktowane jak duże zagrożenie dla zdrowia. Wskazane jest przebywanie w domu i opuszczanie go jedynie w koniecznych sytuacjach. Możemy sobie wyobrazić jaki to ma wpływ na życie gospodarcze dotkniętych epidemią krajów czyli w zasadzie całego świata. Efekty widać choćby na indeksach giełdowych.

Niewidziana od lat krwawa łaźnia na giełdach, dwukrotne zatrzymanie notowań na NYSE wymuszone spadkami ponad dopuszczalny limit. Handel na trzech głównych indeksach na Wall Street został zatrzymany chwilę po otwarciu notowań w czwartek. Wszystko przez mocny spadek indeksu S&P 500, który rozpoczął notowania z 7 procentowym spadkiem. W takiej sytuacji notowania są automatycznie wyłączane na 15 minut. I było to już drugie takie zdarzenie w tym tygodniu… i podejrzewam że to nie był ostatni raz.

Trudno w tak niepewnych czasach analizować rynek tylko na podstawie wykresów, gdy co rusz pojawiają się nowe wiadomości potrafiące o 180 stopni zmienić nastroje na rynku. Tak zwane “safe heaven” nie zawsze już są bezpiecznymi przystaniami dla kapitału… gdy na rynku obowiązuje kryzysowe “sell all” i ucieczka w gotówkę… Bo co nam po akcjach, kryptowalucie czy nawet bycie posiadaczem złota pod postacią “zapisu księgowego”, gdy w sklepie za towary pierwszej potrzeby płacimy gotówką…

Dlatego mając na uwadze to co dotyka gospodarkę światową, byłem przekonany do swojej wtorkowej analizy złota : “Złoto (GOLD) – dywergencja sugeruje korektę” i wierzyłem w dalsze spadki na tym szlachetnym metalu.

GOLD 10-14.03.2020

GOLD H4 price chart
GOLD H4 – w minionym tygodniu doszło do przeceny złota o 130$

Pisałem wtedy:“Patrząc na wykres czysto od strony technicznej zauważymy, że w poniedziałek cena wybiła z formacji objęcia bessy utworzonej przez świece tygodniowe, ale dzień zamknął się wewnątrz tej formacji tworząc fałszywe wybicie ( niebieskie zaznaczenie). Co więcej gdy spojrzymy na wykres H4, widzimy dywergencję spadkową pomiędzy MACD i wykresem ceny złota. Aktualnie cena znajduje się na lokalnej linii trendu, która jeśli zostanie pokonana może doprowadzić do korekty spadkowej na tym instrumencie.”

Jedno spojrzenie na wykresy z 10 i 14 marca i widać jak na dłoni jak rynek potraktował Złoto. Cena spadła znacznie poza przewidywany poziom.  Co więcej tygodniowa świeca tworzy kolejne objęcie bessy sugerując, że to nie jest jeszcze koniec przeceny na tym rynku.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here