Naga MarketsBlisko 1,5 roku temu, a dokładnie 8 czerwca 2018 rozpocząłem cykl pod nazwą “Pomiędzy teoria a praktyką”. Pisałem wtedy tak:

“Codziennie znajdujemy w sieci na stronach i forach poświęconych rynkowi Forex analizy, które “żyją” parę godzin, po czym idą w zapomnienie i tak na prawdę niewielki pożytek z tego dla tradera jeśli nie dokona się powtórnej analizy, porównując analityczne przewidywania z tym co na prawdę stało się na rynku.
Znane powiedzenie – “człowiek uczy się na błędach” … chcemy nieco rozwinąć i sparafrazować na – “traderze ucz się na …cudzych błędach “. Pod tagiem “Pomiędzy teorią a praktyką” – https://comparic.pl/tag/pomiedzy-teoria-a-praktyka/, będziemy publikować analizy par walutowych, które po kilku dniach będziemy weryfikować pod kątem sprawdzalności, a podstawą weryfikacji będzie aktualna sytuacja na danym instrumencie. Takie podejście do analiz da nam możliwość znalezienia słabej strony strategii i zminimalizowanie możliwości popełnienia tego samego błędu w przyszłości. Analizy będą robione wg różnych strategii, więc każdy znajdzie coś dla siebie i będzie okazja do oceny ich skuteczności, wyeliminowania z nich błędnych założeń i zastosowania w swoim tradingu.”

Do końca 2019 roku zamieściłem 75 weekendowych podsumowań, które cieszyły się dość sporym zainteresowaniem. Każde z podsumowań to weryfikacja pojawiających się na portalu analiz po kilku dniach od ich opublikowania. Główną korzyścią tego cyklu okazało się wyeliminowanie drobnych błędów w założeniach strategii PA+MACD, które ujawniały się w nietrafionych analizach. “Tuningowanie” strategii wpłynęło na poprawienie skuteczności w tradingu. Ponad 85% skuteczność weryfikowanych analiz na przestrzeni 18 miesięcy daje niezłą próbę statystyczną i wskazuje jednoznacznie, że strategia na której są te analizy oparte daje przewagę na rynku. Widząc korzystne efekty tego cyklu zdecydowałem się go kontynuować i przy okazji przeprowadzić testy nowej strategii (PendSD) opartej na całkowicie innym podejściu do rynku.

W pierwszym tygodniu 2020 roku mieliśmy dotychczas tylko dwa dni “targowe” , dlatego do weryfikacji mam tylko jedną analizę : “NZDCAD – objęcie bessy na wykresie dziennym” opublikowaną 02.01.2020.

NZDCAD 02-04.01.2020

NZDCAD H4 – do osiągnięcia celu z analizy zabrakło 10p

Pisałem tak:”Ciekawie rozpoczęła się pierwsza sesja tego roku na parze NZDCAD.
Ostatni dzień minionego roku zakończył się dużą świecą spadkową obejmującą dzień poprzedni tworząc formację objęcia bessy ( spadkowy outside bar). Dzisiaj od rana spadki są kontynuowane i cena już znajduje się poniżej wspomnianej formacji, kierując się do wsparcia kanału. MACD “czerwony”, sugeruje spadki. Na wykresie H4 możemy wstępnie określić cel sprzedających. Jeżeli rynek pokona wsparcie kanału to najbliższa strefa popytu zaczynająca się na 0.8615 może być pierwszym celem podaży. Warto obserwować zachowanie się ceny przy wsparciu kanału i w przypadku skutecznego jego pokonania, dołączyć do sprzedających.”

Z załączonego wykresu porównawczego wynika, że kierunek został prawidłowo określony, ale do celu zabrakło 10p. Analiza sytuacji na aktualnym (piątkowym) wykresie wskazuje na możliwość dalszych spadków po ewentualnej korekcie wzrostowej w kierunku niedawno pokonanego wsparcia kanału.


Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów. Tam również znajdziecie wskaźnik MACD_2color i rysujący strefy popytu i podaży #SUPDEM w wątku: Moje ulubione strategie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here