Naga Marketspoludniowy_przegląd_rynkuPo karuzeli zmienności, którą wywołały banki centralne w kończącym się tygodniu, piątkowy kalendarz w końcu jest spokojny. Inwestorzy muszą jednak uważać na zjawisko, które na giełdach ma miejsce jedynie cztery razy w roku – chodzi tutaj o moment kiedy nawiedzają nas trzy czarne wiedźmy!


Czym jest dzień trzech wiedźm? Określenie to utarło się wśród ekonomistów i służy do opisania trzeciego piątku, każdego trzeciego miesiąca kwartału. Dni te są o tyle szczególne, że w ich trakcie notowana jest jedna z największych zmienności.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czy wiesz że: Nazwa zjawiska nawiązuje do szekspirowskich wiedźm w Makbecie?

Szczególną uwagę warto zwrócić wtedy na ostatnią godzinę notowania, zwaną godziną trzech wiedź. Wtedy wygasają bowiem szeregi kontraktów terminowych na indeksy, opcje na indeksy oraz opcje na akcje. W obliczu wygasania pochodnych instrumentów giełdowych inwestorzy starają się doprowadzić do korzystnych rozliczeń cenowych.

Zjawisko po raz pierwszy pojawiło się około 80 lat temu kiedy na giełdę Nowego Jorku wprowadzono indeks S&P500. W przypadku naszego rodzimego parkietu – GPW – jest trochę mniej widoczne ze względu na mniejszy udział instrumentów o strukturze kontraktów terminowych.

W przypadku rynku CFD również musimy uważać na trzy wiedźmy. Notowania ogromnej ilości walorów oparte są bowiem na notowaniach futures. Przygotujmy się więc na dodatkową zmienność!

Na co jeszcze czekamy?

Oprócz trzech wiedź, traderzy powinni uważać również na dane z Kanady, które pojawią się o 13:30. Będą to tak naprawdę jedyne istotne publikacje w przeciągu całej sesji, dlatego tym bardziej mogą poruszać rynkiem. Ich lista jest dosyć spora i obejmuje między innymi sprzedaż detaliczną, szereg różnych odczytów inflacyjnych, bazową dynamikę zmiany ceny, itd. Wszystko dokładniej obrazuje kalendarz makroekonomiczny:

Kanada dane

Na zakończenie dnia i jednocześnie tygodnia indeks sentymentu konsumenckiego Uniwersytetu Michigan o 15:00 – zgodnie z prognozami powinien wzrosnąć delikatnie z 91.70 poprzednio do 92.20.

USD/CAD zatrzynmał się w czwartek na wysokości 1.2946, gdzie przebiega również 61.8% zniesienia Fibonacciego (impuls wzrostowy od maja do końca 2015 roku). Jeżeli cena w tym miejscu nie odbije, to kawałek niżej znajduje się kolejne istotne wsparcie – szczyty z marca ubiegłego roku i dołki z października na wysokości 1.2833. Byki na CAD mają więc sporo poziomów do pokonania, jednak dobre wyniki sprzedaży detalicznej i CPI z pewnością im pomogą.
USD/CAD zatrzymał się w czwartek na wysokości 1.2946, gdzie przebiega również 61.8% zniesienia Fibonacciego (impuls wzrostowy od maja do końca 2015 roku). Jeżeli cena w tym miejscu nie odbije, to kawałek niżej znajduje się kolejne istotne wsparcie – szczyty z marca ubiegłego roku i dołki z października na wysokości 1.2833. Byki na CAD mają więc sporo poziomów do pokonania, jednak dobre wyniki sprzedaży detalicznej i CPI z pewnością im pomogą.

Silne i słabe aktywa finansowe:

Osłabienie dolara cały czas widoczne na rynkach. W piątkowe południe ciężko wskazać jednak w koszyku G8 walutę, która wyraźnie dominuje – zmienność na razie jest mocno ograniczona.

SILNE: –
SŁABE: USD

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Proponowane analizy:

GBP/USD – Ciekawa sytuacja na Kablu. Cena przebiła wczoraj opór i zamknęła się powyżej. To zmienia sentyment na wzrostowy i po pojawieniu się korekty spadkowej do wcześniejszego oporu (teraz wsparcia) szukać będę sygnałów Price Action na wykresie H4 do otwarcia longów… czytaj dalej

GBP/USD D1 oczami Marcina Wenusa
GBP/USD D1 oczami Marcina WenusaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here