Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805Spojrzenie makroekonomiczne

Chińskie PKB wypada najsłabiej od 25 lat – indeks Shanghai Composite zamyka się jednak na ponad trzyprocentowym plusie. Inne dane z gospodarki Kraju Środka również nie zachwyciły (sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa), o tym można jednak przeczytać szerzej w komentarzu makroekonomicznym.

O godzinie 08:00 poznaliśmy wyniki inflacji CPI w Niemczech, która pokryła się z oczekiwaniami – CPI m/m -0.1%, CPI r/r 0.3% (odczyty finalne za grudzień). Rynki z uwagą śledziły również wyniki inflacji konsumenckiej oraz producenckiej w Wielkiej Brytanii. Na kilkanaście opublikowanych odczytów większość pokryła się z oczekiwaniami – inflacja CPI m/m delikatnie wyżej (0.1%, prognoza 0.0%), podobnie jak inflacja bazowa CPI m/m (0.3%, prognoza 0.1%). Na GBP/USD pozwoliło to na rozrysowanie się dynamicznego impulsu wzrostowego, szybko jednak został ograniczony przez niedźwiedzie (zaznaczona na pomarańczowo świeca H1):

Te artykuły również Cię zainteresują
GBPUSDH1

O godzinie 11:00 instytut ZEW publikował dane dotyczące nastrojów gospodarczych w Niemczech i strefie EUR. Pomimo silnie spadkowych prognoz za styczeń (indeks wyprzedzający), wyniki okazały się trochę lepsze od oczekiwanych. EUR/USD jednak bez większej reakcji. Dane pokryły się również odczytami inflacji konsumenckiej dla całej strefy EUR – CPI m/m 0.0%, CPI r/r 0.8%.

W kolejnej części sesji barak istotniejszych danych. Jedynie o 22:45 poznamy wyniki inflacji konsumenckiej w Nowej Zelandii gdzie analitycy zakładają spadki za Q4 2015 do -0.2% z 0.3% w porównaniu do Q3.

Silne i słabe aktywa finansowe

Wtorkowa sesja przynosi na walutach sytuację odwrotną do tej obserwowanej w poniedziałek. Tym razem to waluty surowcowe odbijają w górę, a traci japoński jen. Powodem są między innymi wzrosty chińskiego indeksu giełdowego:

SILNE: AUD, NZD, CAD
SŁABE: JPY

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

USDPLNDaily

Poniedziałkowa sesja na USD/PLN zamknęła się w formie spadkowego pin bara, który wyraźnie narusza maksimum i zamknięcie piątkowej sesji. Początkowo cena próbowała kontynuować wzrosty z zeszłego tygodnia, zostały jednak silnie odrzucone przez podażową część rynku. Potencjalne spadki mogą kierować się w stronę 23,6% zniesienia prawie rocznego impulsu wzrostowego oraz strefy wsparcia okolic 4.00. Należy jednak pamiętać, że takie zagranie jest przeciwne do obecnego, wzrostowego momentum – gra przeciwko głównemu trendowi jest zawsze bardziej ryzykowna!

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here