Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805Wygląda na to, że pisząc wczoraj o odbiciu zdechłego kota miałem rację. Dziś na rynkach ponownie zagościł niedźwiedź a oczy wszystkich zwrócone są na ateńską giełdę, gdzie indeks Athex Composite traci w momencie tworzenia tego tekstu już 5%.

Nowości od OX Markets – webinary oraz promocje – sprawdź!

Te artykuły również Cię zainteresują

Co już wiemy?

Wiemy, że nie jest dobrze – wszystkie główne indeksy europejskie tracą, a Grecja ponownie jest w centrum zainteresowania. Aktualnie mamy do czynienia z zwyczajowym, około południowym, uspokojeniem rynków – jednak mimo to, inwestorzy pozostają nerwowi. Wszystko z powodu cen ropy naftowej – kontrakty terminowe na ten surowiec otwierając się dzisiaj utworzyły nowe, dwunastoletnie minimum. Obecnie ropa WTI znajduje się w okolicy 26,70 tracąc tym samym nieco ponad 2% swojej wczorajszej wartości.

Ropa WTI przetestowała wczorajsze dno i po utworzeniu niewielkiej szpulki utworzyła nowe minimum.
Ropa WTI przetestowała wczorajsze dno i po utworzeniu niewielkiej szpulki utworzyła nowe minimum.

Z ciekawą sytuacją spotykamy się również na USD/JPY, które zanurkowało już ponad 1000 pips – wszystko w niecałe 10 dni. Ostatni raz z taką zmiennością mieliśmy do czynienia podczas kryzysu greckiego w 2010 roku. Temat poruszył Przemek Jarząbek w swoim wpisie na naszym kanale Rynki na Żywo.

Nieoczekiwanie bank centralny Szwecji (Riksbank) zmienił obowiązujące stopy procentowe aż do poziomu -0,5%. Rynkowy konsensus tej decyzji zakładał obniżkę zaledwie o 0,1 pp do poziomu -0,45%. Silniejszy ton Riksbanku spowodował, że w kilka minut po ogłoszeniu tej decyzji korona szwedzka traciła do euro ponad 1,5% – aktualnie obserwujemy korektę tego ruchu, choć prognozy EUR/SEK pozostają bycze.

EURSEKH1Warto również wspomnieć o ostrych słowach jakie wypowiedział Ewald Nowotny (ECB) w kierunku Wielkiej Brytanii. Komentarz związany był z planami Brytyjczyków w sprawie ewentualnego opuszczenia przez Zjednoczone Królestwo szeregów Unii Europejskiej (tzw. Brexit). Nowotny przypomniał, że w przypadku takiego obrotu spraw Londyn zostanie pozbawiony przywilejów sektora finansowego jakie zapewnia mu Unia. Do tej pory słowa Nowotnego nie spotkały się z odzewem władz brytyjskich, jednak – czy nie o to chodzi Brytyjczykom? O uwolnienie londyńskiego Citi spod biurokratycznego wpływu Brukseli? EUR/GBP w górę, choć byki nie były w stanie utrzymać pary powyżej ostatnich szczytów.

EURGBPM30

Na co jeszcze czekamy?

O 14:30 poznamy kolejne dane z amerykańskiego rynku pracy – tym razem opublikowany zostanie raport dotyczący złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (jobless claims). Prognozy rynkowe zakładają niewielki spadek tychże (281 tysięcy w ubiegłym tygodniu wobec 285 tysięcy poprzednio).

invest

O 16:00 rozpocznie się druga część sprawozdania Janet Yellen w amerykańskim Kongresie. Tym razem czeka nas sesja pytań i odpowiedzi (Q&A) co do których rynek ma nieco większe nadzieje niż w przypadku wczorajszego oświadczenia z prowadzonej polityki Fed. Całość spotkania Yellen z przedstawicielami senackiej komisji będzie na bieżąco komentowana w dziale Rynki na Żywo. Dzień zakończy gubernator RBA Glenn Stevens który wygłosi swoją przemowę o 23:30 polskiego czasu.

Proponowane analizy:

W dniu wczorajszym mieliśmy kolejny sygnał kupna na EURUSD po pokonaniu oporu Tenkan-sen 1.1249 i wraz z Kijun-sen 1.1220 poziomy te stanowią teraz strefę wsparcia. Cena zatrzymała się na linii (5/8) 1.1352 i jeżeli na sesji nowojorskiej uda się pokonać ten opór, następny docelowy poziom tej fazy trendu wzrostowego wyznacza (6/8) 1.1475. Z drugiej strony spadek poniżej Kijun-sen 1.1220 będzie sygnałem rozpoczęcia korekty na EURUSD.

eurusd4Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here