Spojrzenie makroekonomiczne
Posiedzenie OPEC z zeszłego tygodnia nadal odbija się czkawką na notowaniach ropy. Czarne złoto – zarówno w przypadku kontraktów na amerykańską WTI oraz europejską brent – spadało do praktycznie siedmioletnich dołków, meldujących się na poziomach ostatni raz obserwowanych w lutym 2009r.
Jeżeli chodzi natomiast o dotychczasowe publikacje danych makroekonomicznych to sesja przebiega dosyć spokojnie. Istotne okazały się wyniki japońskiego PKB za trzeci kwartał, które zrewidowano w górę do 1% (prognoza zakładała 0,1%, poprzedni odczyt natomiast -0,5%). W nocy poznaliśmy również wyniki chińskiego handlu zagranicznego, który silnie osunął się kolejny miesiąc z rzędu – prognozowano 63,3mld USD, ostateczny wynik to 54,1mld USD.
Te artykuły również Cię zainteresują
Jeżeli chodzi o poranne dane z krajów europejskich, to zostały zebrane na poniższym zrzucie ekranu. Najważniejsze na liście były oczywiście wyniki PKB strefy euro, które pokryły się jednak z wcześniejszymi wynikami.
Dzisiaj w kalendarzu już niewiele pozycji. Spojrzymy w niego ponownie dopiero o 14:15 kiedy Kanada poda wyniki rozpoczętej budowy domów oraz wydanych pozwoleń na budowę. Na koniec dnia – 18:50 – wystąpienie Stephena Poloza z Banku Kanady.
Silne i słabe aktywa finansowe
Sytuacja w głównym koszyku walut G8 w godzinach przedpołudniowych dosyć mieszana. Złudzeń nie pozostawia jedynie dolar australijski, który traci silnie na całej szerokości tablicy zleceń. Doszukując się natomiast walut najsilniejszych, należałoby postawić na JPY oraz CHF – ich dominacja nie jest jednak pełna. Na niektórych parach zmienność w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia sesji praktycznie nie występuje.
SILNE: CHF, JPY
SŁABE: AUD
Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut
Propozycje wybranych analiz
- Blok po 22 – 7 grudzień 2015: EUR/GBP, AUD/JPY, CAD/CHF
- AUDCAD – ruch ponad 500 pipsów bez korekty
- EUR/GBP – wraca do wzrostów po krótkiej korekcie
AUD/JPY silnie spada drugą sesję z rzędu. W zeszłym tygodniu pod istotnym poziomem oporu (wcześniej wsparcia) uformowały się dwie podażowe świece pin bar, które doprowadziły wreszcie do deprecjacji. Cena bez większych problemów pokonała 50% zniesienia spadków z pierwszej połowy bieżącego roku – doszukiwać możemy się więc powoli końca korekty wzrostowej. Oczywiście istotnym poziomem dla ceny będzie również miejsce skrzyżowania 38,2% zniesienia Fibo oraz dolnego ograniczenia kanału. Gdy niedźwiedzie przebiją się również tam, wtedy kolejne cele przed sprzedającymi to okolice dołków z 2015r.
Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.