W mediach ekonomicznych krąży informacja, że Bank Japonii ma rozważać możliwość wprowadzenia ujemnego oprocentowania dla wybranych pożyczek udzielanych bankom komercyjnym. Wywołało to natychmiastową reakcję na rynku walutowym, przekładając się na spadki jena.
Wcześniej Bloomberg podawał, że Bank Japonii myśli również nad wprowadzeniem ujemnych stóp procentowych dla pewnej grupy nadwyżek rezerw. Obecnie rozważa też pomoc bankom komercyjnym w formie zaoferowania ujemnych stóp procentowych w przypadku części pożyczek. Instytucją, która najprawdopodobniej będzie świadczyła tego typu „usługi” zostanie Stimulating Bank Lending Facility (SBLF) założony w 2013 roku, oferujący obecnie pożyczki ze stopą 0% bankom komercyjnym. Inicjatywa jest niezależną w stosunku do głównych narzędzi luzowania w rękach Banku Japonii. Warto przypomnieć, że kolejne posiedzenie BoJ zaplanowano na 27-28 kwietnia, gdzie ekonomiści spodziewają się dalszego luzowania. W połączeniu z najnowszymi plotkami, z pewnością nie wpłynie to dobrze na jena. Po tych rewelacjach JPY oczywiście traci:

Oprócz tego po godzinie 09:00 Europa poznała szereg odczytów PMI usługowego oraz przemysłowego w najważniejszych gospodarkach unii monetarnej. Całość została dokładniej zaprezentowana na zrzucie ekranu. Chociaż wyniki były mieszane, to w całej strefie euro okazały się delikatnie gorsze od zakładanego, pro wzrostowego konsensusu.

Na co jeszcze czekamy?
Przed rozpoczęciem weekendu śledzić będziemy jeszcze publikacji z Kanady. Najpierw o 14:30 wyniki sprzedaży detalicznej, a następnie CPI – zarówno według lokalnego urzędu statystycznego, jak i według Bank of Canada. W obu przypadkach prognozowane są spadki, co może negatywnie odbić się na wartości CAD.

Warto zwrócić uwagę również na wskaźnik PMI dla amerykańskiego przemysłu – prognozowane delikatne osunięcia. Po tym wydarzeniu spokojnie można zamknąć kalendarz i powoli przechodzić w tryb weekendowy.
Silne i słabe aktywa finansowe
SILNE: EUR, GBP, USD
SŁABE: JPY
Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut
Proponowane analizy:
- CAD/JPY z średnioterminową szansą zakupową?
- Analiza dla początkujących: USD/JPY – powrót do kluczowej strefy oporu?
- AUDUSD – istotny poziom, który może zmienić trend
Kurs pary walutowej USD/JPY bez wątpienia znajduje się w trendzie spadkowym, natomiast po wyznaczeniu dołka w okolicach poziomu 107.60 inwestorom nie udało się go jeszcze pogłębić, mimo prób jakie miały ostatnio miejsce… czytaj dalej.
