Naga Marketspoludniowy_przegląd_rynkuW mediach ekonomicznych krąży informacja, że Bank Japonii ma rozważać możliwość wprowadzenia ujemnego oprocentowania dla wybranych pożyczek udzielanych bankom komercyjnym. Wywołało to natychmiastową reakcję na rynku walutowym, przekładając się na spadki jena.


Wcześniej Bloomberg podawał, że Bank Japonii myśli również nad wprowadzeniem ujemnych stóp procentowych dla pewnej grupy nadwyżek rezerw. Obecnie rozważa też pomoc bankom komercyjnym w formie zaoferowania ujemnych stóp procentowych w przypadku części pożyczek. Instytucją, która najprawdopodobniej będzie świadczyła tego typu „usługi” zostanie Stimulating Bank Lending Facility (SBLF) założony w 2013 roku, oferujący obecnie pożyczki ze stopą 0% bankom komercyjnym. Inicjatywa jest niezależną w stosunku do głównych narzędzi luzowania w rękach Banku Japonii. Warto przypomnieć, że kolejne posiedzenie BoJ zaplanowano na 27-28 kwietnia, gdzie ekonomiści spodziewają się dalszego luzowania. W połączeniu z najnowszymi plotkami, z pewnością nie wpłynie to dobrze na jena. Po tych rewelacjach JPY oczywiście traci:

Te artykuły również Cię zainteresują
USD/JPY D1 -
USD/JPY D1 – notowania pary podchodzą pod istotną strefę oporu (wcześniej wsparcia), a mianowicie dołki rysowane do marca 2016r. w okolicach 111.00.

Oprócz tego po godzinie 09:00 Europa poznała szereg odczytów PMI usługowego oraz przemysłowego w najważniejszych gospodarkach unii monetarnej. Całość została dokładniej zaprezentowana na zrzucie ekranu. Chociaż wyniki były mieszane, to w całej strefie euro okazały się delikatnie gorsze od zakładanego, pro wzrostowego konsensusu.

Źródło: Investing.com
Źródło: Investing.com

Na co jeszcze czekamy?

Przed rozpoczęciem weekendu śledzić będziemy jeszcze publikacji z Kanady. Najpierw o 14:30 wyniki sprzedaży detalicznej, a następnie CPI – zarówno według lokalnego urzędu statystycznego, jak i według Bank of Canada. W obu przypadkach prognozowane są spadki, co może negatywnie odbić się na wartości CAD.

Źródło: Investing.com
Źródło: Investing.com

Warto zwrócić uwagę również na wskaźnik PMI dla amerykańskiego przemysłu – prognozowane delikatne osunięcia. Po tym wydarzeniu spokojnie można zamknąć kalendarz i powoli przechodzić w tryb weekendowy.

Silne i słabe aktywa finansowe

SILNE: EUR, GBP, USD
SŁABE: JPY

wykres

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Proponowane analizy:

Kurs pary walutowej USD/JPY bez wątpienia znajduje się w trendzie spadkowym, natomiast po wyznaczeniu dołka w okolicach poziomu 107.60 inwestorom nie udało się go jeszcze pogłębić, mimo prób jakie miały ostatnio miejsce… czytaj dalej.

USDJPY
USDJPY


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here