Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805Spojrzenie makroekonomiczne

Spokojny na pierwszy rzut w oka początek europejskiego tradingu – praktycznie pusty kalendarz makroekonomiczny – został zaburzony przez wydarzenia z nocy. Chiński indeks Shanghai Composite zamykał się na kilkunastoletnich dołkach, a ropa powróciła pod próg 30 dolarów za baryłkę. Na rynki powraca strach, a inwestorzy ponownie uciekają w kierunku bezpieczniejszych aktywów – na czym zyskuje wspólna waluta oraz japoński jen.

Na kilkanaście minut przed południem gubernator Banku Anglii (BoE), Mark Carney, zabierał głos w sprawie polityki pieniężnej. Jego wypowiedź jest praktycznie powtórzeniem wstąpienia zeszłotygodniowego, GBP jednak ponownie reaguje spadkami (na wysokości 1.4170 gromadzi się sporo popytu). Carney twierdzi, że działania MPC powinny być jak najbardziej przejrzyste. W związku z tym uczciwie przyznaje, że obecne warunki rynkowe nie sprzyjają przygotowaniom pod podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii – w efekcie oczekiwania inwestorów co do rozpoczęcia cyklu normalizacyjnego mogą się znowu przesunąć w czasie (obecnie zakłada się, że lift off nastąpi w drugiej połowie bieżącego roku).

Te artykuły również Cię zainteresują
Kalendarz otworzymy dopiero o 15:00, kiedy zaczną napływać dane ze Stanów Zjednoczonych:

kalendarz 26.01

Najistotniejsza publikacja to indeks zaufania konsumentów. Dane sondażowe zebrane przez Conference Board dla stycznia pojawiają się o 16:00. Prognozowany wynik 96.50, ma pokryć się z rezultatami grudniowymi.

Silne i słabe aktywa finansowe

GBP wyraźnie traci w związku z wypowiedziami Marka Carneya i jest obecnie najsłabszą walutą koszyka G8. Poranne zyski zaczyna oddawać również EUR i JPY, jest to jednak spowodowane z nagłym wzrostem ropy, który pojawił się równo w południe.

SILNE: AUD
SŁABE: GBP

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

EURPLNH4 26.01

EUR/PLN na wykresie H4 po raz trzeci „puka” do drzwi oporu okolic 4.4920. Poziom w styczniu był już kilkukrotnie testowany, a wtorkowa sesja przynosi podażowego pin bara. Ostatnie dwa kontakty z tym poziomem przynosiły korektę do okolic 50% zniesienia długiej popytowej świecy z 15 stycznia (działa tutaj zasada, że połowa długich świeczek pełni rolę wsparć/oporów). Stawiając SL nad szczytem styczniowym (4.51081), można celować właśnie w okolice wspomnianego zniesienia 4.4486 (RR ponad 2:1). Należy jednak pamiętać, że ruch jest niezgodny z szerszym trendem (wyraźne tendencje spadkowe). Inwestorzy stosujący więc strategie trend-following powinni poczekać na zejście ceny albo do linii wsparcia albo do poziomu horyzontalnego, aby aktywować pozycje długie po korzystniejszych cenach.

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here