Naga Marketspoludniowy_przegląd_rynkuŚrodek tygodnia na europejskich parkietach upływa pod kolorem czerwonym. Największe spadki notujemy na giełdzie w Atenach (-4,28%) oraz w Moskwie (-3,48%). Również niemiecki DAX dość drastycznie traci na wartości. Złe nastroje przyszły do nas z Azji, a Brexit ponownie daje się we znaki.


Zacznijmy od sytuacji na rynku walutowym, gdzie funt traci względem dolara już trzeci dzień z rzędu. GBP/USD zbliża się już do 1,39 i wydaje się, że osiągnie wspomniany przez analityków Morgan Stanley poziom 1,30 znacznie szybciej niż przed końcem tego roku. Wszystkiemu winne jest oczywiście porozumienie kończące ostatni szczyt europejski, które spowodowało oddanie przez premiera Camerona decyzji o ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej w ręce Brytyjczyków:

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie pomogły wspomniane w porannym komentarzu dane nt. udzielonych Brytyjczykom kredytów hipotecznych. GBP/USD kolejny dzień zaczyna od spadków.
Nie pomogły wspomniane w porannym komentarzu dane nt. udzielonych Brytyjczykom kredytów hipotecznych. GBP/USD kolejny dzień zaczyna od spadków.

Citi najwyraźniej próbuje się bronić przed skutkami takiej decyzji – informowaliśmy już o planowanej fuzji LSE oraz Deutsche Boerse, która jednoznacznie komentowana jest przez europejskich polityków jako próba uniknięcia konsekwencji Brexitu. Trudno się dziwić również inwestorom, którzy wyprzedają akcje spółek z sektora finansowego zarówno na LSE jak i na pozostałych europejskich giełdach.

Powiewem optymizmu może stać się raport niemieckiego Bundesbanku, w którym wyraźnie zaznaczono prognozę o stopniowej poprawie warunków gospodarczych w strefie euro. Przyznano w nim również, że niska inflacja na kontynencie jest wyzwaniem dla polityki monetarnej EBC zwłaszcza, że prognozy dotyczące jej poziomu w strefie nadal są pesymistyczne. Jens Weidmann, prezes Bundesbanku będzie jeszcze dziś przemawiał przed niemieckim parlamentem. Początek przemówienia zaplanowano na godzinę 14:00.

Rzut oka na kalendarz makroekonomiczny

chart
źródło: www.macronext.pl

Silne i słabe aktywa finansowe:

Rynek walutowy:

SILNE: JPY, CHF

SŁABE: GBP, NZD

Parkiety giełdowe:

  • DAX -2,30%
  • FTSE250 -0,56%
  • CAC40 -2,02%
  • IBEX35 -2,43%
  • WIG20 -0,90%

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Polecane analizy:

W trakcie sesji wtorkowej GBP/USD utrzymała się nad istotnym wsparciem 1.40 – również sesja azjatycka nie byłą w stanie zepchnąć ceny niżej. Europejski poranek doprowadził jednak do powstania nowej fali deprecjacyjnej…

GBPUSD Monthly
GBPUSD MonthlyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here