Naga Marketspoludniowy_przegląd_rynkuDzisiejszy dzień, to pierwszy dzień nerwowego oczekiwania na najważniejsze dane makroekonomiczne – decyzje dotyczące stóp procentowych. W porannym artykule wskazałem momenty tego tygodnia, które szczególnie mocno będą interesować inwestorów. A co wydarzyło się do tej pory?


Najważniejsze głosy płyną do nas z Dalekiego Wschodu, a konkretnie – z japońskiego parlamentu. To tam, gubernator Bank of Japan, Haruhiko Kuroda stwierdził, że jeżeli zajdzie potrzeba, kolejne kroki luzujące politykę monetarną zostaną podjęte. Wprowadzone niedawno ujemne stopy procentowe otwierają drogę do dalszego, praktycznie niczym nie ograniczonego luzowania. Ma to niezwykły wpływ na moc sprawczą BoJ, które – zgodnie ze słowami Kurody – jest przeświadczone, że miks QQE i ujemnych stóp pozwoli nie tylko na osiągnięcie zakładanego celu inflacyjnego (2%) ale również przyspieszy on dojście japońskiej gospodarki do tego stanu. Premier Japonii, Shinzo Abe potwierdził słowa Kurody jakoby ujemna stopa depozytowa wspomagała rozwój cen w kraju. Inwestorzy najwyraźniej nie przykładają już uwagi do słów gubernatora BoJ, ponieważ od rana JPY umacnia się względem USD:

Te artykuły również Cię zainteresują
USDJPYH1Dodatkowo, Chiny opublikowały dziś raport dotyczący wartości rezerw walutowych Pekinu. Pomimo tego, że spadek okazał się mniejszy niż to prognozowano, to jest to jednak czwarty spadkowy miesiąc na chińskim rachunku walutowym. W całym 2015 roku zasoby obcych walut będących w posiadaniu PBoC zmniejszyły się aż o 500 mld USD. Pewien wpływ miał na to trend wzrostowy amerykańskiego dolara, jednak ekonomiści szacują, że przeważająca część tych środków została wykorzystana w imię walki z coraz poważniejszym spowolnieniem gospodarczym. Do sprawy zapewne będziemy wracać.

Na co jeszcze czekamy?

Dziś w kalendarzu – pustki. Jedynie wieczorne (oddzielne) przemówienia Stanleya Fischera oraz Laela Brainarda z FOMC mogą wskazać kierunek inwestorom. Cały tydzień został w pigułce streszczony już w porannym komentarzu makro.

Silne i słabe aktywa finansowe

SILNE: AUD, JPY

SŁABE: CHF, GBP

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Proponowane analizy:

Ubiegły tydzień na parze USD/PLN zakończył się spadkami, które trwały praktycznie przez cały czas jego trwania, a zamknięcie nastąpiło na linii trendu prowadzonej od dołka z lipca 2014 roku, co widać na poniższym wykresie tygodniowym…

0307-USDPLN-W1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here