Spojrzenie makroekonomiczne
Czwartkowy poranek to przede wszystkim wystąpienie Mario Draghiego podczas jego wizyty w Niemczech. Prezes ECB mówił o globalnych siłach, które trzymają w ryzach inflację, nie pozwalając na jej wyraźniejszy wzrost. Nie widzi jednak powodów, aby obawiać się utrzymania takiego stanu rzeczy w dłuższym okresie czasu – obecne narzędzia Europejskiego Banku Centralnego przynoszą efekt i w średnim terminie powinien on być coraz bardziej widoczny.
Głównym wydarzeniem sesji jest niewątpliwie posiedzenie Banku Anglii zaplanowane na 13:00. O ile inwestorzy twierdzą, że stopy procentowe i poziom skupu aktywów utrzymają się na niezmienionym poziomie, to są zainteresowani przede wszystkim kwartalnym raportem inflacyjnym BoE. Istnieją silne obawy mówiące, że po raz kolejny prognozy inflacyjne zostaną obniżone, co odsunie w czasie decyzję o podwyżce stóp procentowych i osłabi funta szterlinga. Warto śledzić również wyniki głosowania odnośnie stóp. Prognozy mówią, że 8 członków opowie się za utrzymaniem ich na obecnym poziomie a jeden przedstawiciele MPC będzie chciał ich podwyżki. Gdyby rada była jednak jednogłośna, wtedy będzie to kolejny gołębi sygnał wpływający na deprecjację GBP.
Te artykuły również Cię zainteresują
Popołudnie to jedynie odczyty wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA – stała publikacja w czwartkowym kalendarzu (zawsze o godzinie 14:30). Wartość pokazuje ile osób w minionym tygodniu po raz pierwszy ubiegało się o świadczenia socjalne w związku z posiadaniem statusu bezrobotnego.
Silne i słabe aktywa finansowe
Największym przegranym czwartkowego przedpołudnia jest niewątpliwie dolar amerykański, który traci w stosunku do majorsów nawet powyżej 2%. Po drugiej stronie znajduje się NZD – najsilniej wzrastający w stosunku właśnie do USD, ale także i GBP oraz CHF.
SILNE: NZD
SŁABE: USD
Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut
Propozycje wybranych analiz
- Analiza dla początkujących: AUD/JPY – pin bar H4 – zagranie z RR 1:3
- USDJPY – Gwałtowne spadki po zrealizowaniu się odwróconej formacji RGR
- EUR/NZD – czy zdoła przebić 1.71?
NZD/USD od czerwca 2015 roku porusza się w konsolidacji pomiędzy poziomami 0.6240 oraz 0.6898. Cenie w ostatnich dniach udało się w trakcie środowej sesji pokonać istotny poziom wsparcia/oporu znajdujący się wewnątrz kanału na wysokości 0.6616. Cena kontynuuje swój wzrosty rajd, do którego sygnał dał pin bar na wysokości 0.6496. Zgodnie z zasadami range tradingu inwestorzy powinni celować w górne ograniczenie konsolidacji na wysokości 0.6897, które pokrywa się z 50% zniesienia spadków z 2015 roku. Strefa ta będzie doskonałą okazją do zagrywania krótkich pozycji i szukania od 280 do nawet 400 pipsów zysku.
Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.