Przedpołudnie na rynkach było już znacznie ciekawsze niż wczorajsze, jednak nie doprowadziło do szczególnie ciekawych okazji inwestycyjnych. Jesteśmy już po publikacji szeregu indeksów PMI w krajach europejskich, czekamy na podobne dane dla Stanów Zjednoczonych. Przy braku głośnych publikacji i związanych z tym ruchów rynkowych, głośniejsze stają się głosy, które w tym przypadku krytykują Niemcy…
Zaczynając od początku – o godzinie 8:00 poznaliśmy wyniki zamówień niemieckich fabryk na dobra trwałe w lutym br. Raport nie zachwycił inwestorów, którzy przez pierwsze godziny dzisiejszej sesji dyskontowali 1,2% spadek tempa zakupów niemieckich menedżerów. Mimo to, EUR/USD dosyć szybko znalazło wsparcie w okolicach 1,1340 dzięki czemu obecnie możemy obserwować niewielką korektę porannych spadków:
Wspomniane wcześniej raporty PMI w większości okazały się być gorsze od przewidywań. Tak stało się w przypadku Włoch, Francji, Niemiec oraz całej strefy euro. Nieco lepsze wyniki opublikowali Hiszpanie.
Będąc przy temacie Niemiec oraz strefy euro, warto zwrócić uwagę na raport OECD (Organizacja Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju), który wskazuje na prawdopodobne czerpanie korzyści przez niemiecką gospodarkę z ultra niskich stóp procentowych wprowadzonych przez EBC, które pomagają w przeprowadzaniu inwestycji na terenie Niemiec. Jak czytamy w raporcie: Niemcy wciąż posiadają silną pozycję w Europie, jednak kraj zmiany technologiczne oraz demograficzne na terenie Niemiec powodują potrzebę nowych inwestycji w społeczeństwo (…) pomimo turbulencji na rynku światowym, Niemy wciąż pozostają silne gospodarczo.
Na co czekamy?
Przede wszystkim na amerykański raport PMI ISM zaplanowany na godzinę 16:00 Kwadrans przed tym podobny raport opublikuje Markit, natomiast o godzinie 14:30 poznamy wyniki bilansu handlowego Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Silne i słabe aktywa finansowe:
SILNE: JPY
SŁABE: AUD, NZD,
Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut
Proponowane analizy:
- Gorsze nastroje na świecie ciążą złotemu
- Daytrading: formacja 1-2-3 na EUR/USD?
- EUR/JPY w dół po słabym odczycie europejskiego PMI
Na głównej parze walutowej chwilę przed godziną 9:00 doszło do osunięcia, co sprawiło, że proste średnie ruchome 100/200 nachylają się w kierunku południowym. Wspomniane spadki zostały już skorygowane w 50% i tam też pojawiła się formacja 1-2-3… Czytaj dalej