Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805Spojrzenie makroekonomiczne

Piątkowy poranek przyniósł jedynie odczyty inflacji CPI I HICP w Niemczech. Wyniki pokryły się z prognozami oraz odczytami z wcześniejszego miesiąca:

  • CPI r/r – 0,4%
  • CPI m/m – 0,1%
  • HICP r/r – 0,3%
  • HICP m/m – 0,1%

Najważniejszą publikacją piątkowej sesji będzie amerykański odczyt sprzedaży detalicznej m/m – rynki spodziewają się wzrostów do 0,3% z 0,1%. W górę wyraźnie odbić ma również sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży samochodów m/m (jeden ze składników PKB) – z 0,2% do 0,5%.

Te artykuły również Cię zainteresują
W związku z tym, że piątkowy kalendarz jest nad wyraz spokojny, a nowy tydzień również nie zafunduje nam zbyt wielu istotnych publikacji, rynki coraz wyraźniej zaczną pozycjonować się w kierunku środowego posiedzenia Rezerwy Federalnej (16 grudnia, godzina 20:00). Wszyscy wyczekują z niecierpliwością pierwszego od prawie dekady cyklu podwyżek stóp procentowych oraz jego wpływu na międzynarodowe rynki. W związku z tym w przeciągu najbliższych sesji należy zachować szczególną uwagę.

Silne i słabe aktywa finansowe

AUD wyraźnie oddaje sporą część wczorajszych zysków silnie tracąc w stosunku do wszystkich walut koszyka G8. Na pozostałych walorach dosyć płasko – wzrostową dynamikę w stosunku do czwartkowych godzin zamknięcia wykazuje jednak USD i EUR.

SILNE: USD, EUR
SŁABE: AUD

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

EURUSDDaily 11.12

EUR/USD po zeszłotygodniowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego wyraźnie powróciło do zakresu ponad półrocznej konsolidacji korygując jednocześnie spadki od jej górnego ograniczenia, które obserwowaliśmy od połowy października. Należy jednak zauważyć, że cena cały czas znajduje się poniżej linii trendu wyznaczanej na marcowych i kwietniowych dołkach. Istotną wydaje się również strefa, w której pokrywają się dwa pięćdziesięcioprocentowe zniesienia Fibonacciego – pierwsze mierzone na wzrostach marcowo-sierpniowych (1.1088), drugie natomiast na spadkach sierpniowo-listopadowych (1.1118) – gdyby cena była w stanie poszerzyć korektę do tak wysokich poziomów, wtedy z pewnością warto szukać tam okazji sprzedażowych. Na razie inwestorzy skupiają się jednak na linii trendu oraz okrągłym poziomie 1.10 – przed środowym posiedzeniem FED nie powinniśmy już obserwować silniejszych ruchów na EUR/USD (cisza przed burzą). Jeżeli scenariusz się zrealizuje i Rezerwa Federalna podniesie stopy, wtedy para z pewnością będzie się osuwać. Pierwszy istotniejszy cel to na pewno dolne ograniczenie półrocznej konsolidacji pokrywające się z 23,6% zniesienia Fibonacciego.

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here