Wtorkowe przedpołudnie kończy się marazmem na rynkach. Giełdowe parkiety w okolicy zera – DAX +0,2%, CAC40 +0,08, FTSE250 -0,01% a dwadzieścia największych spółek obchodzącej dziś dwudziestopięciolecie GPW – 0,34% pod kreską. Co w przypadku rynku walutowego?
Te artykuły również Cię zainteresują
Wygląda na to, że słabości dolara ciąg dalszy. Zanim jednak przyjrzymy się zielonemu, krótkie omówienie dotychczasowych publikacji makroekonomicznych.
O 10:30 miała miejsce seria danych z Wielkiej Brytanii. Do najważniejszych publikacji należało CPI, które zarówno w ujęciu rocznym (0,5%) jak i miesięcznym (0,4%) okazało się lepsze od rynkowych prognoz. Nieco zawodzi indeks cen domów – jedynie 7,6% r/r w porównaniu z prognozą na poziomie 8,1%. GBP/USD po publikacjach pokonuje poziom 1,4300:
Spoglądając na pozostałe główne pary walutowe dostrzegamy, że dolar ma wciąż kłopoty z znalezieniem sobie wsparcia ze strony kupujących. EUR/USD długim pinbarem na krótko pojawia się powyżej 1,1460, jednak sprzedający od razu się uaktywnili. Czy na długo?
Na co jeszcze czekamy?
Najbliższymi wartymi uwagi danymi będzie dopiero indeks cen eksportowych/importowych w Stanach. Publikacja o 14:30. O 15:00 Patrick Harker, szef oddziału Fed w Filadelfii będzie przemawiał na tematy gospodarcze, podczas spotkania zorganizowanego przez Netrality Properties.
O 21:00 podczas konferencji Lendlt USA 2016, w San Francisco wystąpi członek FOMC, Larry Williams, który będzie przemawiał na temat polityki monetarnej i gospodarki Stanów Zjednoczonych. Godzinę później Jeffrey Lacker, szef oddziału Fed w Richmond wygłosi wykład „Przywództwo ekonomiczne w niepewnym świecie” na Uniwersytecie Karoliny Północnej.
Jak zwykle o 22:35 poznamy cotygodniowy raport API na temat wielkości amerykańskich zapasów ropy naftowej.
Silne i słabe aktywa finansowe
Do najsilniejszych walut w poniedziałkowe przedpołudnie należały AUD, NZD oraz GBP. Spadki natomiast pogłębione zostały w przypadku CHF, JPY, USD oraz EUR.
SILNE: AUD, GBP, NZD
SŁABE: CHF, JPY, EUR, USD
Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut