Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805Spojrzenie makroekonomiczne

W godzinach przedpołudniowych rynki zapoznały się z wynikami PMI przemysłowego Markit dla poszczególnych gospodarek Eurolandu. Wyniki w przypadku większości z nich okazały się gorsze od oczekiwanych – również w przypadku Niemiec gdzie wskaźnik spadł z 55.40 do 55.00 (cały czas plasuje się jednak zdecydowanie nad progiem 50.00 oznaczającym rozwój sektora). Jeżeli chodzi o wynik dla całej strefy euro to nie ma powodu do obaw, gdyż PMI usługowe utrzymało pułap 53.60. W przypadku Wielkiej Brytanii widoczne były natomiast wzrosty z poziomu 55.50 do 55.60 (prognozowano 55.30), na GBP widać silniejszy ruch popytowy – cena w ostatniej godzinie wybiła o ponad 70 pipsów w górę.

Rynki o godzinie 11:00 zapoznały się również z wynikami sprzedaży detalicznej m/m w strefie euro – 0.3% to rezultat pokrywający się z oczekiwaniami analityków. W skali rocznej (r/r) rezultat jednak delikatnie się osuwał z 1.5% do 1.4%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pozostałe istotne dane dzisiejszej sesji zaprezentowano na screenie poniżej:

kalendarz 03.02

Dzisiaj RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych, komunikat po posiedzeniu powinien pojawić się w okolicach godziny 16:00. Część rynku obawia się natychmiastowego cięcia stóp – musimy pamiętać, że Rada obraduje w nowym składzie. Na EUR/PLN nie widać jednak jak na razie nerwów, i cena spokojnie stoi pod 4.40.

Inwestorzy będą uważnie śledzili raport ADP – badający zmianę zatrudnienia amerykańskiego rynku pracy w sektorze publicznym. Ostatni wynik wyraźnie przebił prognozy plasując się na poziomie 257 tysięcy. Projekcje na styczeń są zbliżone do tych grudniowych, tym razem jednak w grę wchodzi sezonowość – początek roku w USA nie przynosi raczej niespodziewanego boomu na rynku pracy.

Weź udział w bezpłatnym webinarze FxGrow – który poprowadzi redaktor Comparic.pl, Piotr Drabik. Nie musisz posiadać rachunku handlowego!

Silne i słabe aktywa finansowe

Kopia sytuacji z wtorkowego przedpołudnia. JPY nadal najsilniej, wyraźnie traci natomiast dolar australijski oraz dolar nowozelandzki – powodem może być między innymi ujemne zamknięcie chińskich parkietów.

SILNE: JPY
SŁABE: AUD, NZD

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

GBPUSDDaily 03.02

GBP/USD w poniedziałek powrócił nad poziomom lokalnego oporu (obecnie znowu wsparcia) 1.4370, który pokrywa się z 23.6% zniesienia Fibonacciego (ostatni impuls spadkowy). Wtorek to re-test poziomu od góry w formie wyraźnie popytowej świecy pin bar. Sygnalizować może to dalsze wzrosty korekcyjne, między innymi w okolice strefy 1.3634-1.4562 (dołki z 2015 roku). Musimy jednak pamiętać, że zagranie nie jest zgodne z głównym, wyraźnie spadkowym trendem. Pozycje kontr-trendowe zawsze obarczone są wyższym poziomem ryzyka. Do ugrania około 100 pipsów.

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here