Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805Spojrzenie makroekonomiczne

W środowym kalendarzu ciężko znaleźć publikacje makroekonomiczne o wyższym poziome znaczenia. Do tej pory poznaliśmy wyniki podaży pieniądza w strefie euro oraz inflacji producenckiej we Włoszech. W kolejnej części dnia czekają nas publikacje salda rachunku bieżącego Polski oraz indeksu podpisanych umów kupna domów w USA (kolejno o godzinie 14:00 oraz 16:00).

kalendarz 30.12

Te artykuły również Cię zainteresują
Wzrost podaży pieniądza (M3) w strefie euro wyniósł 5,1% r/r na koniec listopada wobec wzrostu o 5,3% r/r (po rewizji) w poprzednim miesiącu, podał Europejski Bank Centralny (EBC). Konsensus rynkowy wynosił 5,4% wzrostu w ujęciu rocznym.

Narodowy Bank Polski podaje natomiast, że sektor przedsiębiorstw utrzymał dobrą kondycję w III kw. 2015 r. Rosnący popyt krajowy pozwolił na utrzymanie tempa wzrostu przychodów ze sprzedaży na poziomie z poprzedniego kwartału. Dynamika eksportu pozostała dodatnia, ale niższa trzy miesiące wcześniej. Deprecjacja złotego względem euro i dolara pomogła utrzymać dobre wyniki finansowe grupie eksporterów, wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP) “Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w III kw. 2015 r.”

Christine Lagarde, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w artykule dla niemieckiego Handelsblatt, jaki został opublikowanych w środę 30 grudnia pisze o nierównych i rozczarowujących wynikach globalnego wzrostu w 2016 roku.

Silne i słabe aktywa finansowe

Im bliżej ostatniej sesji w 2015 roku, tym na rynkach widoczna mniejsza zmienność – w środowe przedpołudnie jest ona praktycznie niezauważalna. Jedynie dolar nowozelandzki próbuje silniejszych ruchów i jest obecnie najmocniej tracącą walutą koszyka G8 – wskazanie waluty najsilniejszej jest jednak w tym momencie praktycznie niemożliwe.

SILNE: –
SŁABE: NZD

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

GBPUSDH4 30.12

We wtorkowym południowym przeglądzie rynku informowałem o dynamicznych spadkach na GBP/USD. Notowania spadły ponownie do wzrostowej linii trendu, która zapewnia istotne wsparcie notowaniom funta do dolara od kwietnia bieżącego roku. Wczorajsza świeca dzienna silnie testowała poziom, jednak zamknięcie miało ostatecznie miejsce nad nim (fałszywe wybicie), co mogłoby sugerować chęć korekty wzrostowej w przedostatnim dniu handlu w 2015 roku. Na wykresie intraday (H4) kilka świeczek temu pojawiła się okazja do zawierania długich pozycji, jednak jak na razie wzrosty blokowane są przez przyspieszoną średnią ruchomą. Ponowne podejście pod linię trendu da okazję do poszukiwania longów.

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here