Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805Spojrzenie makroekonomiczne

Oczy wszystkich zwrócone są w kierunku Europejskiego Banku Centralnego – jak już kilkukrotnie informowaliśmy, o godzinie 13:45 ECB poda decyzję w sprawie stóp procentowych, a o 14:30 rozpocznie się konferencja Mario Draghi’ego. Najpierw odczyta oświadczenie polityki pieniężnej, a następnie odpowie na pytania dziennikarzy.

Zdania analityków co do przebiegu posiedzenia są podzielone. Niektórzy wskazują na non-event, czyli spotkanie, które nie przyniesie ani żadnych decyzji polityki pieniężnej, ani żadnych aktualizacji prognoz oraz spojrzenia na rynek. Inni spodziewają się natomiast gołębiego wydźwięku ze względu na pogarszającą cały czas sytuację na rynku ropy, co odbija się negatywnie na oczekiwaniach inflacyjnych w strefie euro. Jedno jest pewne – luzowanie dzisiejszego popołudnia byłoby sporym zaskoczeniem. Rynki wyceniają potencjalne obniżenie stóp procentowych dopiero w marcu. Europejski Bank Centralny nie ma bowiem w zwyczaju silnie działać z miesiąca na miesiąc. Śledź posiedzenie ECB razem z Comparic.pl dzięki kanałowi Rynki na Żywo.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czwartkowy kalendarz makro na jednym screenie:

kalendarz 21.01

Silne i słabe aktywa finansowe

Sytuacja na walutach dosyć mieszana, a przed posiedzeniem ECB zmienność wyraźnie spada. Najsilniejsze ruchy obserwujemy na funcie szterlingu, który traci praktycznie do wszystkich walut G8. Popytowo odbija natomiast AUD oraz CAD – pomimo ujemnego zamknięcia chińskich giełd:

SILNE: AUD, CAD
SŁABE: GBP

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

EURPLNDaily 21.01

Psychologiczna bariera 4.50 na EUR/USD cały czas jest utrzymywana. Cena co prawda w tym miesiącu kilkukrotnie znajdowała się powyżej, jednak świece D1 zamykają się ostatecznie pod. Warto zauważyć, że od 2008 roku i silnej aprecjacji EUR/PLN (z poziomów 3.20) notowania tylko kilkukrotnie pokonywały wspomniany obszar. Okrągły opór dodatkowo wspiera 23,6% zniesienia Fibonacciego (wzrosty 2008-2009). Jak na razie sesja przebiega dosyć zbilansowanie, co pokazuje świeca z praktycznie równymi knotami i bardzo krótkim ciałem. Sytuację tę zmieni jednak na pewno posiedzenie ECB.

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here