Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805

Spojrzenie makroekonomiczne

Środowe i czwartkowe wydarzenia w kalendarzu makroekonomicznym zostały bardzo opisane w porannym komentarzu makro, dlatego wszystkich zainteresowanych odsyłam bezpośrednio do niego. W południowym przeglądzie chciałbym natomiast skupić się na publikacjach, które pojawiły się od rana w ramach tak zwanego “Super Czwartku”. Dzisiejsza sesja została tak okrzyknięta z powodu szeregu bardzo istotnych publikacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie widać tego jednak tak naprawdę w pierwszych godzinach europejskiego tradingu. Do tej pory poznaliśmy sprzedaż detaliczną strefy euro – r/r 2.9% (prognoza 3.0%, poprzednio 2.3%), m/m -0.1% (prognoza 0.2%, poprzednio 0.0%). Wraz z danymi dotyczącej sprzedaży w Eurolandzie pojawiły się również prognozy wzrostu gospodarczego Komisji Europejskiej. Zgodnie z dokumentem prognozy PKB dla unii monetarnej w 2016 roku spadły z 1.9% do 1.8%. Wzrost zanotowała jednak inflacja CPI z 1.0% do 1.5% – wygląda to bardzo korzystnie, jednak na 2017 rok EZ przewiduje wynik w wysokości 1.6%, do osiągnięcia progu dwuprocentowego cały czas więc daleka droga.

Poniżej prezentujemy zbiorczą tabelę przedstawiającą prognozy PKB, inflacji, stopy bezrobocia, rachunku bieżącego i bilansu budżetowego dla całej EZ, poszczególnych jej państw oraz członków Unii Europejskiej. Polskie PKB ma utrzymać się na wysokich poziomach 3,5% (jednych z najwyższych w całej Europie). Inflacja do 2017 roku ma podejść do 1.9% (obecnie na ujemnych terytoriach), a bezrobocie spaść poniżej 7%:

ec-economic-forecasts-autumn-2015

Już o 13:00 natomiast podsumowanie posiedzenia Banku Anglii – uwaga na otwarte pozycje z funtem!

Silne i słabe aktywa finansowe

Czwartek na rynkach na razie dosyć płasko – główne waluty w stosunku do wczorajszych cen zamknięcia przesuwają się o maksymalnie 0,3%. Sytuację podkręca jedynie dolar nowozelandzki, który próbuje odrabiać wczorajsze straty oraz frank szwajcarski tracący w stosunku do każdego pieniądza G8.

SILNE: NZD
SŁABE: CHF

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

GBPUSDH1

Na GBP/USD widać wyraźnie budowanie się „ciszy przed burzą” od rozpoczęcia czwartkowej sesji. Notowania przykleiły się sztywno do 200EMA na wykresie jednogodzinnym. Jakiekolwiek próby wzrostów są blokowane przez podaż (długie górne knoty świec intraday). Rynek co prawda nie liczy na zmiany w polityce pieniężnej, chciałby jednak usłyszeć wskazówki odnośnie zbliżającej się podwyżki stóp procentowych i korzystną aktualizację kwartalnego raportu inflacyjnego. Od godziny 13:00 na GBP może być naprawdę ciekawie.

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forumConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here