Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805Spojrzenie makroekonomiczne

Środowym tematem numerem jeden są wieczorne protokoły (minutes) Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, które rzucą sporo światła na to jak poszczególni członkowie Rezerwy Federalnej zapatrywali się na podwyżkę stóp procentowych. Uczestnicy rynku liczą również, że minutki pozwolą przynajmniej w części ustalić przyszłą ścieżkę stóp procentowych w rozpoczynającym się roku. Zanim jednak do publikacji protokołów dojdzie (20:00), przed nami jeszcze kilka istotnych odczytów makroekonomicznych.

W godzinach porannych poznaliśmy wyniki PMI usługowego według Markit dla największych gospodarek strefy euro. Zostały zaprezentowane na poniższym zrzucie ekranu:

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: Macronext
Źródło: Macronext

Wyniki dla strefy euro pokryły się z odczytem za listopad, wypadając jednocześnie korzystniej od prognoz analityków (54.20 vs 53.90). O godzinie 11:00 poznaliśmy również rezultaty inflacji producenckiej (PPI) na Starym Kontynencie. Inflacja m/m pokryła się z oczekiwaniami wzrastając do -0.2%, w przypadku inflacji r/r miejsce miał natomiast spadek do -3.2% oraz rewizja rezultatów za listopad do tego samego poziomu.

Sesja popołudniowa przyniesie ze sobą wyniki bilansu handlowego w USA (14:30), PMI usługowego według Markit (15:45)oraz PMI pozaprzemysłowe według ISM (16:00). Na odczyty te warto zwrócić szczególną uwagę, gdyż mogą sporo zamieszczać na dolarze amerykańskim jeszcze przed samą publikacją FOMC minutes.

Peter Praet z Europejskiego Banku Centralnego twierdzi, że obecne stanowisko polityki pieniężnej zostanie utrzymane co najmniej do marca 2017 roku lub zdecydowanie dłużej, jeżeli pojawi się takowa potrzeba. Uczciwie przyznał również, że ECB nie posiada Planu B i na obecnym luzowaniu skupia wszystkie swoje siły oraz zasoby. Jego zdaniem wydrukowanie odpowiedniej ilości pieniędzy w końcu musi doprowadzić do inflacji. EUR/USD w okolicach 1.0728, jednak na wysokości 1.0700 powinny nagromadzić się większe ilości popytu.

Silne i słabe aktywa finansowe

Dzisiejszego poranka najsilniej zachowywał się dolar amerykański, najsłabiej wypadał natomiast dolar kanadyjski i australijski:

SILNE: USD
SŁABE: CAD, AUD

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

USDPLN 06.01

Spadki USD/PLN obserwowane od momentu rozrysowania szczytów nad 4.00, zostały zatrzymane w okolicach poziomu lokalnego wsparcia (wcześniejszego oporu) okolic 3.85. Cena testowała wspomniany horyzontalny poziom przez kilka sesji, a dwie świecie z długimi dolnymi knotami dały impuls do rozpoczęcia ruchu popytowego. Ten trwa natomiast nieprzerwanie 7. sesję z rzędu i nic nie wskazuje na to, że będzie chciał się zatrzymać. Jeżeli dzisiejsze dane z USA zbytnio nie namieszają – lub okażą się bardzo korzystne – wtedy szczyty z początku grudnia niezaprzeczalnie zostaną pokonane.

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here