Naga Marketsbook-and-glasses-630x210-1394050805Spojrzenie makroekonomiczne

W środowy wieczór i czwartkową noc sporo się działo. Najpierw poznaliśmy protokoły FOMC niezwykle istotne w obliczu zbliżającej się podwyżki stóp procentowych (ich podsumowanie w porannym komentarzu makro), a następnie o godzinie 04:00 decyzję i oświadczenie polityki pieniężnej Banku Japonii. Utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie i neutralna retoryka oświadczenia sprawiły, że japoński jen zaczął zyskiwać w godzinach porannych. Więcej na temat całego wydarzenia można przeczytać w obszernym podsumowaniu, omawiającym również konferencję prasową Haruhiko Kurody.

Z danych publikowanych przed południem warto z pewnością zwrócić uwagę na sprzedaż detaliczną w Wielkiej Brytanii. Wyniki zaskoczyły spadkową tendencją, podobnie jak wzrostowa korekta rezultatów zeszło miesięcznych:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Sprzedaż detaliczna m/m: -0,6%, prognoza -0,5%, poprzednio 1,9%
  • Sprzedaż detaliczna r/r : 3,8%, prognoza 4,2%, poprzednio 6,5%
  • Sprzedaż detaliczna bez paliwa m/m: -0,9%, prognoza -0,5%, poprzednio 1,7%
  • Sprzedaż detaliczna bez paliwa r/r: 3,0%, prognoza 3,9%, poprzednio 5,9%

Jak można się domyślać GBP reagował spadkami – GBP/USD przez moment osuwała się nawet o 40 pipsów.

Kolejna istotna dawka danych rynkowych od godziny 13:30 – właśnie wtedy poznamy bowiem protokoły z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Rynki spodziewają się gołębiej retoryki dokumentu. Oprócz tego czwartkowa agenda zawiera jeszcze:

  • 14:00 – Polska – sprzedaż detaliczna
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłki dla bezrobotnych
  • 14:30 – Kanada – sprzedaż hurtowa m/m
  • 16:00 – USA – wiodący wskaźnik CB m/m
  • 16:00 – USA – sondaż przemysłowy FED Filadelfia
  • 18:30 i 22:45 – USA – przemówienia Lockharta oraz Fischera z FED

Silne i słabe aktywa finansowe

W trakcie dzisiejszej sesji jak na razie królują Antypody – najwięcej zyskuje dolar australijski oraz dolar nowozelandzki. Dolar amerykański nadal traci po wieczornym FOMC, a na japońskim jenie aprecjacja w związku z posiedzeniem BoJ zaczęła silniej wyhamowywać.

SILNE: AUD, NZD
SŁABE: USD

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Propozycje wybranych analiz

AUD/USD na wykresie H4 pokonało strefę wsparcia/oporu na wysokości 0.71580-446, która dodatkowo od góry wspierana jest przez 38,2% zniesienia impulsu spadkowego październik-listopad. Dynamiczne wzrosty zostały wywołane między innymi dzięki wczorajszym protokołom FOMC oraz pokonaniu spadkowej linii trendu, co zapewniło bykom dodatkowe paliwo. Musimy jednak pamiętać, że w szerokim ujęciu AUD/USD cały czas znajduje się w trendzie spadkowym. Dlatego w okolicach 50% zniesienia ostatniego impulsu podażowego oraz zaznaczonej na niebiesko strefy sięgając do 0.72235 szukać będziemy okazji sprzedażowych.

AUDUSDH4 19.11Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forum.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here