Naga Marketspoludniowy_przegląd_rynkuDzisiejszy dzień pod względem publikacji makroekonomicznych jest niezwykle ubogi – tak zwykle bywa w poniedziałki. Polegać więc możemy na zeszłotygodniowych sentymentach, pomniejszych raportach oraz… komentarzach przedstawicieli banków centralnych. Tych ostatnich trochę się już pojawiło, choć rynki skupiają się na cenach ropy, które najwyraźniej obroniły poziom 40 dolarów za baryłkę.


Pozytywne dane płyną do nas z Chin – import czarnego złota znacznie wzrósł. W przypadku rosyjskiej ropy, Chińczycy w lutym skupili jej o ponad 50% więcej niż w styczniu. Również import z Arabii Saudyjskiej oraz Iranu uległ poprawie. Nic dziwnego więc, że po dzisiejszym teście poprzedniego szczytu i domknięciu weekendowej luki, ceny ropy WTI ponownie pną się do góry:

Te artykuły również Cię zainteresują
Najbliższy opór na ropie WTI znajduje się w okolicy 42,50.
Najbliższy opór na ropie WTI znajduje się w okolicy 42,50.

Przed godziną 9:00 mogliśmy również usłyszeć komentarze ze strony członka EBC oraz prezesa francuskiego banku centralnego Benoita Coure na temat obecnego kształtu i kierunku polityki Europejskiego Banku Centralnego. Coure stwierdził, że EBC nie poradzi sobie samotnej walce o wzrost gospodarczy a potrzebna do tego jest wspólnotowa współpraca wszystkich banków centralnych. Poziom inflacji w Europie wciąż pozostaje niski – pomimo kolejnych kroków ze strony Mario Draghiego – komentował Vitor Constancino na konferencji w Londynie. Wiceprezes EBC za brak reakcji europejskiej gospodarki na działania Banku oskarża wciąż niedostatecznie zintegrowane rynki kapitałowe poszczególnych krajów Unii. Z kolei Erkki Liikanen, utwierdził nas w przekonaniu, że obecna polityka EBC pozostanie z nami na dłużej – przynajmniej do czasu gdy poziom inflacji oraz wzrost gospodarczy powrócą na akceptowalne poziomy.

W Paryżu z kolei pojawił się Jeffrey Lacker, członek Federal Reserve, który podczas konferencji Global Interdependence Center stwierdził, że w jego opinii powrót amerykańskiej inflacji powyżej poziomu Fed (2%) to jedynie kwestia czasu. Lacker wyznaczył koniec 2017 roku jako termin graniczny dla wspomnianych wielkości. Jednocześnie zapewnił, że FOMC bezustannie monitoruje sytuację amerykańskiej gospodarki, a inflacja wciąż jest dla Rezerwy priorytetem. EUR/USD pozostaje w wąskim kanale spadkowym:

EURUSDH1Co nas jeszcze czeka?

Czekać możemy jedynie na zaplanowane na godzinę 15:00 raporty z amerykańskiego rynku nieruchomości. Poznamy wówczas liczbę sprzedanych domów na rynku wtórnym, a prognozy tego wskaźnika kształtują się na poziomie 5,34 mln sztuk.

Kalendarz makroekonomiczny na drugą część dnia. |źródło: www.investing.com
Kalendarz makroekonomiczny na drugą część dnia. |źródło: www.investing.com

Silne i słabe aktywa finansowe:

Dolar odrabia zeszłotygodniowe straty, co widoczne jest w proponowanym narzędziu. Po drugiej stronie kreski znalazło się NZD – nowozelandzki dolar traci do wszystkich pozostałych walut G8:

SILNE: USD
SŁABE: NZD

Odbierz darmowe narzędzie do samodzielnego śledzenia dziennej siły walut

Proponowane analizy:

W miniony piątek przyglądaliśmy się parze walutowej USD/PLN, która pokonała linię szyi formacji RGR na wykresie dziennym, sugerując możliwość ruchu w kierunku 3.60. Na początku nowego tygodnia niezwykle ciekawie prezentuje się inna para złotowa, a mianowicie EUR/PLN… Czytaj dalej.

Nial Fuller tego typu formację określa inside bar + pin bar fakey combo. EUR/PLN D1
Nial Fuller tego typu formację określa inside bar + pin bar fakey combo. EUR/PLN D1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here