Naga MarketsSpojrzenie makroekonomiczne

W godzinach przedpołudniowych śledziliśmy posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB)  – stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie (-0.75%), bank zapowiadał jednak chęć dalszych interwencji na otwartym rynku w razie potrzeby. CHF jednak delikatnie zyskiwał zaraz po publikacji oraz w trakcie konferencji prasowej.

O godzinie 10:00 Europejski Bank Centralny opublikował swój biuletyn gospodarczy – mogliśmy w nim przeczytać między innymi, że cały czas jest zbyt wcześnie, aby oceniać efekty programu QE na realnym rynku. ECB jednak pozytywnie patrzy na odbudowę wzrostu gospodarczego dzięki czemu EUR od rana umacnia się w stosunku do innych walut.

Prawdziwe emocje rozpoczną się dopiero w godzinach popołudniowych. Jako ich przedsmak poznamy publikacje dotyczące budowy nowych domów, wniosków o zasiłki dla bezrobotnych oraz pozwoleń na budowę w USA (godzina 14:30). Następnie o 16:00 FED z Filadelfii podzieli się wynikami swoich sondaży gospodarczych.

HANDEL W FXGROW MOŻLIWY NA TRZECH RÓŻNYCH PLATFORMACH – SPRAWDŹ

Rynki oczekują jednak na to co stanie się wieczorem – już o 20:00 poznamy decyzję FED w sprawie stóp procentowych (obecnie na poziomie 0.25%). Pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem Janet Yellen, a o 21:00 opublikowane zostaną projekcje gospodarcze FOMC. Całość będzie można śledzić poprzez Rynki na Żywo.

Ostatnie zawirowania gospodarki światowej – szczególnie problemy Chin – spowodowały, że analitycy otwarcie opowiadają się za brakiem zmian stóp procentowych podczas dzisiejszego posiedzenia (pomimo tego, że jeszcze miesiąc temu wrzesień podawany był jako pewna data rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej). Niezależnie od tego jaką decyzję podejmie Janet Yellen i spółka wieczorem spodziewamy się wzmożonej zmienności na dolarze i głównych parach walutowych. W związku z tym inwestorzy detaliczni powinni zachować szczególną ostrożność.

Silne i słabe aktywa finansowe

Przed tak ważnym wydarzeniem jak posiedzenie FOMC rynek mógłby spodziewać się ciszy przed burzą i niskiej zmienności. Spekulacje przejęły jednak rynek i zmienność, na niektórych parach walutowych jest większa niż można się było spodziewać. Najmocniej w tym momencie zyskuje euro, najwięcej tracą natomiast Antypody (w szczególności dolar australijski).

SILNE: EUR, GBP

SŁABE: AUD, NZD

Propozycje wybranych analiz

Dzisiaj na Comparic.pl pojawiały się między innymi:

EURAUDH4.png 17.09

EUR/AUD jest w tym momencie najsilniej trendującą parą. Cena utrzymuje się cały czas nad poziomem luki wzrostowej, która pojawiła się na wykresie pod koniec sierpnia i stanowi silne wsparcie. Należy jednak zauważyć, że notowania osunęły się poniżej istotnego oporu z grudnia 2013 (ówczesny szczyt), który może blokować próby kontynuowania trendu wzrostowego (mowa o poziomie 1.5836). Warto obserwować zachowania popytu i podaży w tym miejscu – powrót nad opór i skuteczny re-test od góry będzie okazją do otwierania longów.

Posiadasz jakiekolwiek uwagi do południowego przeglądu rynku? Jeżeli tak, to podziel się nimi w komentarzach lub odwiedź specjalny wątek na forumConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here